Nakladatelství

Belmondo Se Zrcatkem

Štěpán Kafka – Rozpravy o Belmondě (1986)

 

Štěpán Kafka

ROZPRAVY O BELMONDĚ

100+1 drobných próz z prostředí autentického přátelství

aneb

100+1 cvičně autorizovaných songů z prostředí lidské nedokonalosti

 

č.1 : Belmondo a PLUM-PLUM-TRALALA

 

Belmonda dopadli v prázdnému bytě. V koupelně ho posadili do vany, přes obličej mu přetáhli kus hadru a sprchovali mu zajatou hlavu. Po chvíli přestali a   sejmuli hadr z Belmondova obličeje. Optali se ho. Belmondo chvíli lapal po dechu a poté odpověděl : "PLUM PLUM TRALALA…" Celou proceduru tedy zopakovali. Znovu sňali hadr z Belmondova obličeje. Optali se ho. A Belmondo plyně zodpověděl, nač byl tázán.

 

č.2. Belmondo a Madrid

 

Belmondo je pěkný název pro člověka a Madrid je jeden z nejhezčích názvů pro město. Tedy o Belmondovi v Madridu. Belmondo flámoval a k ránu se vracel do hotelu. Postava Belmondova formátu se vrací do hotelu prostředkem boulevardu, nutí automobily uhýbat před zlověstným oharkem své GAULOISES a brouká si šanson. Rozpřáhne ruce a praví : C'est la vie!" Strážci pořádku telefonují na ústředí a žádají profesionální překlad. "LIFE IS LIFE", zavrčí opilý rowdie. Strážci pořádku zasahují mírnějšími prostředky. Belmondo se prokazuje průkazem, v němž stojí černé na bílém, že má právo honosit se přívlastkem ENFANT TERRIBLE. Strážci pořádku si vybijí zlost na zmateném rowdiem. Belmondo vyplivne GAULOISES a hne se o pár coulů blíž hotelu Rajc.

 

č.3 : Belmondo a Řím

 

Belmondo a JEAN SEBERGOVÁ stojí na příjezdové komunikaci a stopují automobily. Belmondo je sice haur, ale momentálně švorc haur. Ani na letenku mu nezbylo. Domluvil se tedy se scénáristou, že bude vystupovat pod jménem laszló kovacs a bude škádlit šikmou plochu. Bi-fy vstoupí do příběhu jako řidič VW1500 brouk. Je doma v Československu a má slabost pro stopaře. Dopustí se svého životního omylu, když podlehne Belmondovu stopařskému kouzlu a šlápne na brzdový pedál. Posléze tvrdí, že jede do Kostelního Hlavna a nikoliv do Říma, kam ho chce nasměrovat mladá dvojice. Rozpřede se zábavné ozřejmování pojmu VÝJEZDNÍ DOLOŽKA. Belmondo kroutí hlavou a nakonec pokrčí rameny: "C'est la vie!"

 

č.4 : Belmondo, cigarety a mouchy

 

Belmonda v noci ruší mouchy. Bzučí a bzučí a nedají spát. Belmondo mocně tahá ze své GAULOISES, aby kouřem mouchy odpudil. Mouchy jsou však produktem jeho snění a tak se mohou pyšnit lidskými vlastnostmi – tedy i láskou k Belmondovi. Belmondo je zmaten a prská na zamilované mouchy. Mouchy se svlékají a chtějí Belmonda sexuálně zneužít. Belmondo si všimne, že i on začíná být vzrušen. Proklíná svoji fantazii, jejíž dimenze mu přerůstají přes hlavu. Náhle prásknou dveře a průvan rozrazí okenice. Belmondo se vztyčí na posteli. Byl to pouze tuctový sen.

 

 

č.5 : Belmondo a fernet stock

 

Bi-fy zbožňuje houpací křesla. nikdy si však na houpací křeslo nenašetří, protože ho cosi nutí investovat skrovné výdělky do lahví fernet stock á 125,- Kčs. Byl by rád, kdyby fascinaci tímto nápojem podlehl i jeho přítel Jean Paul Belmondo. Netroufá si však pozvat ho na pitku. Belmondo cosi vytuší, smění u překupníka francouzské franky, zakoupí fernet jelínek a zazvoní u dveří Bi-fyho garsoniéry. Kořalka chutná hořce a tak registrujeme nadprůměrnou spotřebu kandovaného ovoce – vhodného doplňku jídelníčku. Bi- fyho fascinuje Belmondova nenucenost. Umiňuje si, že bude jako Belmondo. Netuší, že z Belmonda se během několika málo let stane bard komerční filmové produkce.

 

č.6 : Belmondo a Karl Grossman

 

Belmondo jezdí křížem krážem světem a zajímá se o lidské osudy. Jednoho dne padne na hromadného vraha Karla Grossmana. Zajímá ho, proč pan vrah vypadá tak mnoho rumunsky. Karl Grossman připouští, že mu v žilách koluje rumunská krev a tudíž cítí vážnost ke všemu francouzskému. Má tedy tendenci vnímat Belmonda jako autoritu. Nepříjemnosti nastanou, když si vrah povšimne, že Belmondo nekouří lulku. Tudíž není Francouz – zní jediná možná pro Rumuna přijatelná odpověď. Karl Grossman neváhá, vyjme z podpaždí nůž a pokusí se o autentickou vraždu. Belmondo je znám tím, že se ani v nejnáročnější roli nenechává dublovat. Použije tedy svého fyzického fondu a pověstného vraha přemůže. Následuje soud a rozhořčení lidu. Belmondo ukončí své toulky světem a má se na pozoru před Rumuny.

 

č.7 : Belmondo a Velasquéz

 

Belmondo jednoho večera přišel domů. Dvouřadové sako na věšák, uvolnit uzel na kravatě, polibek manželce. "Děti již šly spat?" Poté do vany. Idyla. Belmondo je tedy ve vaně a volá na manželku, aby mu přinesla něco ke čtení. Nejlépe něco o malíři Velasquézovi. Manželka mu až do vany přináší zapálenou GAULOISES, ale o Velasquézovi, říká, se již přestaly tisknout knihy. Belmondo je zklamán, velmi zklamán a podlehne dojmu, že v takovém světe, v němž se již netisknou knihy o Velasquézovi, nemá cenu zůstávat s manželkou a dětmi. Belmondo vyleze z vany, odloží GAULOISES, rychle si vyfrotýruje tělo, vezme si jen texasky a tričko a opustí ten proklatý byt. Bi-fy ho hned nazítří vyhledá a domlouvá mu, že takhle se to přeci nedá dělat. Ale co jsou Bi-fyho slova pro Belmonda.

 

č.8 : Belmondo a paměti

 

Belmonda přepadnou již v mladém věku ambice napsat paměti. Hledá nakladatele a protože je nervózní, píská si motiv známého šansonu. Tím přiláká pozornost Edith Piaf. Je to zvláštní věc – ti dva se dají do kupy a chodí zpívat písničky na pařížská nároží. Svět neskrblí chválou a rozebere si je. Ba co víc, svět si je ke všemu ještě pojmenuje jinak. Belmondo má pak problémy s identitou. Má však též peníze. Kupuje tedy mnoho GAULOISES a ničí si zdraví. Několikrát zemře a přestane pomýšlet na tak pomíjivé věci, jako jsou paměti. Když kalendář nabídne letopočet 1959, chytne se J.L.Godarda a natočí s ním film. Bi-fymu se ten film líbí. Velmi se mu líbí. A to jsou vlastně celé ty paměti, které chtěl Belmondo psát. Bi-fy cítí odpovědnost za uchování vzpomínky na Belmonda. A tak se on ujme toho nelehkého úkolu – úkolu najít nakladatele. To aby svět nezapomněl na Belmonda.

 

č.9 : Belmondo a N.Y.HERALD TRIBUNE

 

JEAN SEBERGOVÁ prodává na pařížských křižovatkách N.Y.HERALD TRIBUNE. Belmondo se probudí uprostřed noci a trpí pocity existenciální úzkosti. Energetickou gymnastikou však překoná všechny nadosobní pocity a zakotví u dojmu, že se o něj pokouší nemoc. Ani to ho příliš nevzpruží, neboť za každou nemocí se šklíbí přízrak odřeknutého kontraktu. Klid na lůžku Belmondo bytostně nesnáší. Ještě že má po ruce čertsvý výtisk N.Y.HERALD TRIBUNE, který mu s překrásným úsměvem za odpoledního sluncesvitu prodala JEAN SEBERGOVÁ. Belmondo hledí do novin a myslí na lásku a na sex. Poté usne a když se vzbudí, je týden nemocen.

 

č.10: Belmondo a špatný příklad

 

Bi-fy přiveze do zestátněné autoopravny své VW 1500 brouk. Na příjmu ani na dalších postech autoopravny se s ním nikdo příliš nebaví o závadách na mechanickému ústrojí vozu. Každého zajímá jen rezivějící kastle a oprýskaný lak. Bi-fy se snaží uplatit zestátněné servismany, aby se automobilu podívali pod kapotu. Rozproudí se nepříliš přátelská diskuse. Napětí se vyhrotí a Bi- fy užije proti servismanovi střelné zbraně jako Belmondo užil střelné zbraně proti policistovi. Hned vzápětí mu však počíná být zle z morálního dopadu jeho činu. Sebere z kouta zbytky sil a vydá se na bezcílnou pouť pražskými pasážemi. Stává se přímým svědkem nejedné nepravosti. Zkušenosti jedné noci ho poznamenají na celý zbytek života. Po ránu si při snídani v mléčném baru vzpomene, že v zestátněné autoopravně zanechal VW 1500 brouk. Vzpomene si, jak se prekérní situace řeší ve filmech s Belmondem a dle takto vyvolaného modelu vyřeší i své trable. Vmísí se do davu. Zanedlouho ho můžeme sledovat, jak v zastrčené kavárně píše dopis Belmondovi, v němž se mu svěřuje se svojí úzkosti z následků spáchaného hříchu. Zalepí obálku a odešle dopis na adresu : Belmondo, Francie. Jako na potvoru je však Belmondo právě zčásti v Hong Kongu a zčásti v Acapulcu.

 

č.11: Belmondo a Pompeje

 

Bylo jich tehdy pět. Jean-, Bi-, -Paul, -fy a Belmondo. Tři z nich – Jean-, -Paul a Belmondo obdrželi víza, poplatili vízové poplatky a odjeli do Pompejí. Pompeje jsou jedním ze slavných a kvetoucích měst (Herculaneum, Stabiae, Pompeje), která byla r.79 našeho letopočtu za vlády TITOVY zalita sopečnou lávou. Tam tedy odjedou tři z našich protagonistů. Bi- a -fy, ti smutnější, zůstanou trčet doma ve znormalizovaném Československu a představují si, jaké to musí být v Pompejích. Děti čvachtající se v polevě lávy, dospělí si připalují lahůdkové PARTAGAS přímo od důlku Vesuvu, starci a ženy, kterým je nepříjemné vysoké procento výskytu sopečných balvanů v ovzduší. "Ach ano, nějak tak to musí být…", mumlá si pro sebe Bi- a -fy jen smutně přikyvuje. Ve znormalizované ČST dávají pěkný barevný film a tak si Bi- a -fy sednou před svůj černobílý přijímač, obejmou se kolem ramen a zamyšleně hledí na podmořskou faunu. Vysílání posléze dospěje do monoskopického vyvrcholení.

 

č.12 : Belmondo a buržousti

 

Belmondo se rozčílil na žvanivé buržousty a snědl jim všechen kaviár. Buržousti si zatelefonovali, že je jim v Paříži příliš horká půda a houfně odtáhli do letoviska JALTA. Byli dobře informováni, že právě TAM je dostatek kaviáru pro jejich nenasytné požeráky. V Jaltě si svíčkové báby špitaly o konferenci. Oděské námořnictvo nezaváhalo ani minutu a obešlo historické souvislosti. V praxi to znamenalo, že byla deklarována úspěšná sociální revoluce a buržousti byli naházeni do moře. Belmondo, obojživelník, prodchnut myšlenkami na dobro plul kolem jaltských břehů a lovil buržousty dlouhým bidlem. Buržousti mu během záchranných prací naslibovali holky, vdolky. Éterem se neslo S.O.S. a na palubě Titanicu se bujaře tančilo.

 

č.13 : Belmondo a krev a mléko děvenky

 

K tanci hraje ryčná dechová kapela a Belmondo si ve vesnické tělocvičně vybírá partnerku pro tanec. Rád by si o tomto bálu zatančil ohnivé argentinské tango, gadézovské flamíngo, smetanový vídeňský valčík či dokonce rozpustilé hully gully. Československá dechová kapela však bez přestání až do skonání vyhrává polku. Belmondo v jejím rytmu hopsá po parketu a natřásá faldy děvenkám krev a mléko. Snaží se být pouze veselý a odolávat svodům krev a mléko děvenek. Alespoň jeden večer v životě chce zůstat neposkvrněným. Mezi tancem pije býčí krev a čerstvě nadojené ještě teplé mléko. Zpívá polku s československou dechovou kapelou a nechá se nutit k tomu, aby zkomoleně přeříkával československé nadávky. Děvčatům se barví líčka a venkovští chasníci rozmrzele zatínají pěsti. Jsme v Československu.

 

č.14 : Belmondo a Siouxsie ohne The Banshees

 

Belmondo svoji pověst ENFANT TERRIBLA čas od času potvrzuje tím, že vyhledává souboje "na deštníky". Šerm deštníky patří mezi vyhledávané kratochvíle Belmodovy generace, takže o soupeře nebývá nouze. Náhoda tomu chtěla, že z bufetu na pěší zóně se zrovna bezhlavě vyřítila Siouxsie ohne The Banshees. Belmondo si koutkem oka povšiml, že je "bez" a nastavil ji svoji prodlouženou nohu. Siouxsie trik včas neprohlédla a po škobrtnutí přidala i piruetu. Jakmile si navrátila těžiště do optimální polohy, jala se políčkovat okolostojící. Posléze došlo i na Belmonda. "Zbraně?", optal se tento dychtivě. Pouze přikývla. Sešli se v odlehlém zákoutí Stromovky. Souboj to tenkrát byl famózní, škoda plýtvat poklonami na adresu zúčastněných. Orgasmu dosáhli oba ve stejné chvíli. Nevídáno! Rozloučení proběhlo v přátelském duchu.

 

č.15 : Belmondo a Carlsbad

 

Belmondovi koluje v žilách snobská krev, a tak se čas od čas nevyhne návštěvám vyhlášených letovisek. Mezi československá letoviska par exelence patří Carlsbad. Belmondo si v takovém Carlsbadu zakoupí pohárek na upíjení minerální vody a tenisový oblek. Chodí po kolonádě a tváří se navenek jako prasák, co je tam na léčení. Ženy chlípně zvedají sukně a dávají mu nahlédnout do zákoutí svých spodniček. Belmondo jen znalecky povytahuje obočí. Bi-fy šmíruje zpoza záclony a v kapse svírá přirození. Jinak je to nuda. Belmondovi se donese, že ve chvílích, kdy on jen povytahuje obočí, stojívá za záclonou kdosi, kdo si svírá přirození. Belmondovi dojde, že by si měl více vážit žen, které si na potkání povytahují sukně nad kolena. V Carslabu tímto okamžikem začíná být živo. Státní zřízenci mají po ránu co uklízet.

 

č.16 : Belmondo a hrabě Dracula

 

Belmondo jede tramvají do stanice Touha. na konečné vystoupí a dá se doleva a podél zdi. Na rohu opuštěné ulice ho čeká hrabě Dracula s Bramem Stockersem. Říká, že mu s nasazením vlastního života vyřídil pasové formality a že do Transylvánie lze odcestovat třeba zítra. Belmondo zkoumá solidnost jeho návrhu : život na opuštěném hradě, Dracula, jeho syn, Roman Polanski a jeho mladičká žena Sharon Tate (ovšemže již po smrti), která tam hraje hlavní roli. Slušná apanáž, jídlo a pití zdarma, nulové požadavky na dublery. Jako protislužba úloha okouzlujícího konferenciéra na Plese upírů. Jednou do roka. Belmondo hodnotí pro a proti tak dlouho, až se na obzoru objeví první náznaky svítání. Dracula zbledne, zkroutí se bolestí a spílá Belmondovi do všiváků. Belmondo se všimne, že dojel tramvají do stanice Touha, aniž by si perforoval jízdenku. Bram Stockers zmizí.

 

č.17 : Belmondo a disidenti

 

Společenské styky Belmonda s Bi-fym jsou řídké jak stolice. Občas uplynou celé roky, než si umluví schůzku. Bi-fy však je věren přísloví, že trpělivost růže přináší. Klidně vysedává u svého černobílého TV přijímače, sleduje, co se asi tak může dít ve světě a po telefonu bezpohlavně laškuje s děvčaty. Mezitím si vydělává na živobytí. Finanční otázka ho trápí nepříliš. V Československu není o peníze nouze. Což je věta, která by řadového disidenta rozesmála. Disidenty si Bi-fy představuje jako lidi, kteří se dokážou smát. Nic jiného jim totiž nezbývá. Jsou DADA, jak říká jeden z nich. Bi-fymu nepřísluší nikoho soudit, ale když je nevyhnutelné nějaký ten soud vyhlásit, tak říkává, že nemá rád Irán a sympatizuje s disidenty. Je to vůl, ten náš Bi-fy. Na rozdíl od disidentů, jak říká klasik.

 

č.18 : Belmondo a jeho vztahy k NDR

 

Otázka Belmondova vztahu k NDR znepokojovala Bi-fyho zjara roku 1985. Kdyby se tak svého autoritativního přítele mohl zeptat přímo. Pravidla hry však nepovolovala přímé otázky. Bi-fy tedy navštívil celou řadu knihoven a hledal v jejich archivech zmínku o tom, zdali Belmondo kdy oficiálně navštívil NDR. Tyhle pasáže Bi-fyho života stály za starou bačkoru. stejně to končilo tím, že si představoval Belmonda, jak rozevírá vrata svých širokých pysků k úsměvu, když spanilou arénou Fridrichstadtpallastu lomcuje dunivý rytmus autentického Puhdys – rocku. Vždycky to sklouzne jen do fantasmagorií. Pravda je jen chiméra.

 

č.19 : Belmondo a vlasy

 

Belmondo se jednoho rána probudí a s hrůzou zjistí, že na polštáři zůstalo pár JEHO vlasů. Není pochyby o tom, že něco takového jako Belmondo začíná na stará kolena plešatět. Informační agentury ještě nestačí registrovat tuto zajímavou novinku. Belmondo má tedy něco manévrovacího prostoru a času, který znamená peníze. Bylo nebylo, holou lebku povznesl na kult. SKINHEADS. Informační agentury chroustají zprávy o nepokojích vyvolaných skinheads a Belmondo si v poklidu může vyčesávat šedivějící vlasy. Mechanismy.

 

č.20 : Belmondo a české pivo

 

Belmondovi přestane chutnat románová kořalka drsných chlapíků absint. Opatří si vízum do Československa a tam odjede, aby vypil několik piv. Hospody v Českolovensku jsou takové útulné a plné vášní, že nezřídka bývá příjemné v nich posedět. Velmi zábavné je v nich posedět. Belmondovi připadá velmi zábavné sedět v hospodě a vypít dvě tři piva. S hrůzou však po čase zjistí, že v Československu je zvykem sedávat v hospodě celé dny a vypít s pivem moc a moc vody. Ó, Belmondo je zděšen. Potká na ulici Bi- fyho a pozve ho na kávu. Ó, Belmondo si spaří pysky o kávu. To je mrzuté. A tak pěkně to začalo. A nyní se už jen proklíná nápad jet do Českosloveska. Ó, to je přece nemoudré. A Belmondo ujíždí do Francie, tam se rekreuje a pije absint. Ovšem, ovšemže též horečnatě vykuřuje GAULOISES.

 

č.21 : Belmondo a ČST

 

Belmondovi se přihodí zvláštní věc : jakýsi československý časopis Květy vyhlásí podvýživenou soutěž OSKAR ÚTĚCHY. Jakési zákulisní čachry mají za následek, že je vybrán Belmondo, aby se mu po zádech svezla tato urážlivá cena. Belmondo je ENFANT TERRIBLE a tak do poslední chvíle věří, že se vše obrátí v taškařici. O to více je zhnusen, když mu šéfredaktor CODR vybavený gypsovým ksichtem třese rukou. Belmondo si až v poslední chvíli uvědomí, že naletěl. Stojí však již před televizními kamerami a nechce zklamat prostého televizního diváka. Bi-fy před televizní obrazovkou řičí nadšením, protože konečně vidí, jaké to je, když je Belmondo nesvůj. Belmondo nakonec využije svého pobytu před televizními kamerami k doporučení značky GAULOISES.

 

č.22 : Belmondo a František Dibarbora

 

Jednoho krásného večera si Belmondo umanul, že chce být napříště dabován Františkem Dibarborou. Duše otevřená poezii při vyslovení slova DIBARBORA zajisté ucítí ten silný poetický náboj, který ovládl Belmondovo sluchové & pocitové ústrojí a přinutil ho k tak irracionálnímu přání. František Dibarbora se okamžitě projevil jako potížista : "A prečo ja? Veď ja neviem po francúzsky!" Narychlo povolaný Bi-fy si ho odvedl stranou a pošeptal mu zoči voči :"Ale viete nádherne po slovensky, František..naozaj…" Bi-fy znal F.D. z televizních hodin slovenčiny uváděných pod pseudonymem VTIPNĚJŠÍ VYHRÁVÁ. Jestli budoucnost ukáže, že František Dibarbora dokáže být pro Belmonda tím, čím je František Filipovský pro Louis de Funése, jistě někdo Bi-fymu zamete před prahem.

 

č.23 : Belmondo a Lemmy

 

Belmondo s oblibou na jedné straně a s rozpaky na druhé straně v nejintimnějších interview připouští, že na šírém světě existuje muž, před kterým má respekt. Jedná se o Lemmyho. Lemmy je chlapec hlavy motorové, jehož hra na baskytaru rozpálila nejednoho studeného gringa. Co však Belmonda sráží opětovně na kolena úcty, to je Lemmyho brutální styl otvírání plechovek od dánského piva. Belmondo, ego v drtivé většině případů navýsost svobodné, když cítí v ovzduší možnou přítomnost páně Lemmyho, s obavou rozšiřuje chřípí. Do drugstórů nahlíží s měkkostí v oku. Bi-fy jednou zapracoval na Belmondově záchraně. Na rohu VII. a XXII.avenue se strhla honička. Belmondovi s nohama na ramenou po pár stech yardech zvolna docházel dech. Lemmy s přibývajícími metry více a více divočel. Bi-fy statoval v postranní uličce, kam Belmonda směroval Belmondův anděl strážný. Bi-fy si okamžitě všiml Belmondových nesnází a schoval do bedny, na níž seděl. Poté vyloudil na tváři bezelstný výraz. Lemmy se přihnal s krhavým okem a větrem v kapse. "Kudy, mladej, hhhhh?" Bi-fy s hrdlem staženým úzkostí ukázal na bednu. "Ech, hlavo dubová, na cestu se ptám!" Bi-fy si oddechl : "Pleju len."

 

č.24 : Belmondo, baset a také Frank Zappa

Belmondo si na výstavě psů zakoupí baseta. Baset má tu výhodu, že ho při spaní lze přikrýt jeho vlastníma ušima. Baset dokáže sledovat život oddanýma, upracovanýma očima. Belmondo je posedlý touhou hledět do upracovaných očí. Táhne mu na čtyřicítku a to už člověk jen stěží odolává vrtochům staroby. Marně vyhlíží smečky reportérů Belmonda u východu z jeho rezidence. On jen polehává na luxusním molitanovém čtverci a kouří GAULOISES. Vypráví basetovým očím o svých touhách po zapuštění kořenů. Bi- fy je přítomen ve vedlejších pokojích. Neodolá a veškeré síly věnuje šmírování svého vzoru. Zapomene na Belmondovu hospodyni, která okolo odhalení jeho šmírování ztropí halasný skandál. "Takovej mladej a už takovej šmírák", troubí do světa s příměstským akcentem v hlase. "Pane Zappa, vylezte z tý svý garáže a poďte se podivat. O tom by se dalo ledacos napsat!" Francis Vincent Zappa opustí své kouzelnické garážové studio, kde hraje do omrzení jednu písničku a brumlá: "It's a great idea!"

 

č.25 : Belmondo a Gantenbein

 

Belmondo přijme Bi-fyho ostýchavou vybídku k procházce po lese. Ti dva tedy spolu kráčí po lesních pěšinkách a Belmondo neskrblí radami do života. Z počestného schematu vyruší dvojici pocestný, který kde se vezme tu se vezme, stojí na křižovatce pěšin. "Hle, pocestný", ulekne se Bi-fy a zrakem tázavě těká z Belmonda na novou postavu příběhu. Pocestný požádá o skývu chleba. Belmondo trvá na předložení osobních dokladů. Bi-fy je měkčího srdce a tudíž je to on, kdo pustí chlup. Ani on se však nechce smířit s anonymitou pocestného. "Mé jméno budiž Gantenbein", oddeklamuje tedy tázaný bezbarvým hlasem. Nastane rozruch. Během následujících rozhovorů Bi-fy neopatrně prohlásí, že Gantebeinův duchovní otec Max Frisch je jeho prostě nejoblíbenějším literárním autorem. V tu chvíli se rozhrnují křoví okolo a vycházejí Raymond Queneau, Tom Stoppard, Günter Grass a další, dopínají si poklopce kalhot a vyčítavě přehlížejí Bi-fyho. Bi-fy si už zdaleka není jist, kdože je jeho nejoblíbenějším literárním autorem. "Jsi vůl", praví Belmondo a odpaluje si od literátů GAULOISES.

 

č.26 : Belmondo a dva kohouti

 

Bylo to jahodové léto, které se Belmondo uvolil strávit ve společnosti dvou kohoutů na jednom smetišti – Geňky Jonese a Geňky Strummera. Mezi oběma kohouty se vytvořilo napětí, které hrozilo zprůměrnit jejich aktivitu na bigbeatovém poli. Teenagery zachvacovala panika. V jádru sporu stál fakt, že Geňka Jones rád želé a Geňka Strummer drops. Belmondo dokázal prosedět celé dny s kohouty ve při a cílevědomě je uvádět k urovnávání osobních vztahů. Jen těch cukrátek, co byl nucen ochutnat a ohodnotit. Bi-fy byl nadšen jeho trpělivostí. Když skončilo léto, kohouti se vzpomněli na své závazky vůči nezávislým gramofonovým firmám INDIES No.1 a INDIES No.2 a rozjeli se do nahřávacích studií. Odtud po čase vykopli do náručí teenagerů nové kolekce odvazových písniček. Belmondo seděl na zápraží své rezidence, pokuřoval GAULOISES a myslil na JEAN SEBERGOVOU.

 

č.27 : Belmondo a Petr Janečka

 

Belmondo zažil klasickou belmondovskou historku. Začalo to tím, že si od světově proslulého krále dementního výtvarnictví Miloše Nesvadby bezúplatně zapůjčil tlustý černý fix, zpod pultu značkového papírnictví vyloudil čtvrtku o rozměrech A3 a vešel na balkón své rezidence. Čtvrtku opřel o okno a napsal na ní rozmáchlým belmondovským rukopisem le INTELECTUELL. Zadíval se na svůj kaligrafický exces a nepřineslo mu to ani málo uspokojení. Odvrátil tedy zrak do prostoru a přistoupil k zábradlí. Pohled upřel na postavu, která chytala bronz na asfaltovém parkovišti. Byl to československý fotbalový internacionál Petr Janečka, který trénoval výbušnost. Petr Janečka měl na začátku 80.let v plánu stát se fotbalistou s nejrychlejším startem na míč. Belmondo si oblékl si oblékl sváteční pelerínu a vyšel před dům. Petr Janečka se právě vydýchával. Belmondo k němu přistoupil a pohladil ho po jeho pověstně rovných vlasech. Petr Janečka – vybuchl.

 

č.28 : Belmondo a Petrarca

 

Belmondo sedí za masivním psacím stolem a píše list Petrarcovi. Žádá Petrarcu o složení veršovaných milostných miniatur, kterými by on – Belmondo ve vhodné chvíli okouzlil JEAN SEBERGOVOU. Belmondovi není proti mysli čas od času se pochlubit cizím peřím. Petrarca Belmondovi odepíše, že pro vysoký věk mu již nepřipadá morální, aby se věnoval byť i jen v mysli půvabům ženského těla i ducha. V doušce k zamítavému stanovisku se přimluví za mladého veršotepce z Československa – jakéhosi Bi- fyho, který má srdce na pravém místě a obě ruce levé. Petrarca ve své stařecké zaslepenosti usuzuje, že právě tento mladík by byl schopen za příznivé konstelace hvězd okouzlit rozum JEAN SEBERGOVÉ. Belmondo tedy adresuje rozmrzelý list : Bi-fy, Tchécoslovaquei. Bi-fy po přečtení tohoto listu oněmí úžasem. Následkem této příhody se toulá přírodou Československa a prosí Otce, jenž je na nebesích, o navrácení hlasu. Na Belmondovi rozmrzelé nabídky s chutí nereflektuje.

 

č.29 : Belmondo a fabrika

 

Bi-fy sebe vezme Belmonda ne exkurzi do fabriky. Belmondo zde nachází svoji chlapeckou bujarost a vyžívá se pácháním klukovin. Jeho vrcholným číslem je prosba o přestřižení pásky. Bi-fy věděl, že s ním budou potíže. Oddechne si, když dílenský mistr přinese kus tyrkysově zbarveného provázku, napne ho mezi soustruhy a podá Belmondovi obřadně nůžky. Belmondo se zhostí svého úkolu s nadlidskou hravostí. Zážitek ten ho naplní zájmem o každičký šroubek té prokleté fabriky. Dílenský mistr je mistrem svého řemesla a člověkem s velkým Č a proto trpělivě vysvětluje hostovi každý detail. Exkurse se logicky protáhne. Okolo půlnoci kápne na dílenského mistra, Belmonda a Bi-fyho strážný, který koná pravidelnou obhlídku. Na pořad jednání přijde okamžitě formulka : "RUCE VZHŮRU!" Dílenský mistr chce ještě jednou osvědčit své velké Č a vyřešit trapnou situaci po dobrém :"Ale Fanouši…" vykročí ke strážnému. Kulka ho zasáhne mezi prvním a druhým žebrem. Belmondo v nastálém zmatku demontuje MAŠÍNU VRÉMENI.

 

č.30 : Belmondo a chudý kraj

 

Belmondo navštíví chudý kraj, řekněme Andalusii. Je mu zle při pomyšlení na chudobu. Zvrací při pohledu na chudobu a není schopen ovládat své řitní svěrače. Nad celým krajem visí neosobní ukrutný výsměch. Belmondo tápe ulicemi, plíží se podél nahrubo omítnutých zdí a je mu velice úzko. Zakopne o bezvládné tělo starce a z očí mu vytrysknou slzy bezmoci. Když přijdou děti s velikýma mandlovýma očima, koktá v rozpacích, že u sebe nemá šekovou knížku. Děti mlčí a v tichu je cítit prosbu. Belmondo sáhne pod kloubouk a daruje jim dva balíčky GAULOISES. Děti odchází a švitoří o chudobě. Belmondo rozdupe svůj klobouk. Má žízeň, ale nespěchá s jejím ukojením, neboť cítí potřebu pokory.Večer ho najdeme v zaprášeném hostinci. Naslouchá rolníkům a potřásá hlavou. Neodvažuje se prohlásit okřídlené :"C'est la vie".

 

č.31 : Belmondo a garsoniéra

 

Bi-fy přišel do své garsoniéry a hleděl jim do očí. Byli tam : pašák Belmondo, JEAN SEBERGOVÁ, Anna Karinová, Jean-Luc Godard a další a další. Bi-fy se optal, co že to u něj v garsoniéře provádějí. Tajemník společnosti si ho vzal stranou a tlumočil mu, že se jedná o cosi mezi vyvoláváním ducha Francoise Truffauta a surprise party. Bi-fy učeně kýval hlavou. Registruje, že v místnosti není k hnutí a brzy v ní nebude ani k dýchání. Odchází do kuchyně uvařit si kávu. V kuchyni mu dojde, že by měl Belmondovi vyčíst, že mu předem návštěvu neohlásil. Belmondo však mluví, kouří a pije. A opět – mluví, kouří a pije. Usmívá se. V garsoniéře panuje smířlivý duch. Bi-fy se ohlédne a utopí se v očích Anny Karinové. Závrať je po čase dešifrována coby sen.

 

č.32 : Belmondo a Irán

 

Bi-fymu se podaří Belmonda přemluvit, aby spolu zašli do kina na film s Belmondem a JEAN SEBERGOVOU. Belmondovi je brzy líto, že se nechal přemluvit k takové akci a tak po celou dobu obtěžuje nevhodnými komentáři. Komentuje zvláště svůj herecký výkon, ale občas mu to ujede a zcela mimo veškeré souvislosti učiní verbální výpad proti Iránu. Belmondovi není Írán po chuti. Bi- fymu je též Írán podezřelý. Bohužel ví o Íránu příliš málo, než aby mohl otevřeně kritizovat zřízení prodchnuté náboženským fundamentalismem. To Belmondo, když se rozparádí, tak vykřikuje věci jako : Írán je debilní náboženský fanatismus! Tak se stane i ke konci filmu s Belmondem a JEAN SEBERGOVOU. Paříž u není tak rudá, jak bývala, ale přesto nazve kdosi z pléna Belmonda proamerickým přisluhovačem. Belmondo se spolehne na svůj fyzický fond, přeskočí několik řad a inzultuje kritika. Bi-fy vynaloží spoustu prostředků, aby podplatil všechny svědky této události, kteří by mohli svědčit u soudu.

 

č.33 : Belmondo a dospívající mládež

 

Belmondo přednášel ve volné chvíli teorii herectví dospívající mládeži. Pro lepší pochopení věci užíval ve svém proslovu efektních vulgarismů. Dospívající mládež seděla, dloubala se v nozdrách a měla rozostřený zrak. Belmondo ze sebe v jejích očích dělal šaška. Bi-fy stál ve vstupních dveřích a hryzal si ret. Nevěděl, co všechno může mít dospívající mládeži za zlé. Když spatřil, že jakýsi mládenec v poslední řadě začíná z nudy onanovat, neopanoval svůj hlas a vzkřikl: "To už je snad příliš!" Belmondo zmlkl, zapálil si GAULOISES a čekal, zdali mu někdo podá vysvětlení. Ničeho se nedočkal (protože to bylo v Československu), tak sebral aktovku a vzdálil se.

 

č.34 : Belmondo a darovaný kůň

 

Belmondo rád ve společnostech vyprávěl tuto historku : JEAN SEBERGOVÁ měla narozeniny a Belmondo jí chtěl udělat radost. Koupil tedy na koňském trhu koně a daroval jí ho. Jeho milá se bez meškání dopustila taktického faux paux. Podívala se tomu darovanému koni na zuby. Belmondo se nemohl než cítit dotčen. Postrčil si furiantsky klobouk do týla a zahartusil : "Tak prrr, miláčku, prrrr! Takhle ne, miláčku! Takhle ne!" Dále pravil : "Čehý…" Kůň uposlechl a poodešel stranou. Belmondo přikázal nohsledům, ať koně zabalí do alobalu a zašlou ho na tajnou adresu Anny Karinové. Myslel, že JEAN SEBERGOVOU donutí alespoň k pláči, ale koketa se navenek stále jen usmívala. Jean-Luc Godard se pro pořádek dozvěděl o daru pro jeho bývalou uprostřed slavení veselky s vnučkou spisovatele André Mauriaca Annou Wiazamskou. Mohl by si říci : "C'est la vie" a nikdo by nebyl sto dokázat mu opak. Jean-Luc Godard však oprášil jiné zvukomalebné rčení : "Une fémme est une femme".

č.35 : Belmondo a falešný autogram

 

Bi-fymu přišlo zle. Příliš se otevřel světu a teď si o něm švěholili i vrabci na střeše. A Belmondo není ochoten přispět k narovnání jeho sebevědomí. Bi-fy si nakonec naplánuje návštěvu ZOO, kde je ochoten potěšit se pohledem na zviřátka. Před vstupní branou je však přepadem houfem dětí ze stanice ZOO a pobodán injekčními stříkačkami. Na svůj vrub si může připsat označení jako idiot, impotent a imbecil. Stojí pak opřen o stěnu domu a třese se. Jakýsi nevidomý stařík ho irracionálně požádá o autogram. Bi-fy se chytne stébla a napíše rozmáchlým rukopisem :Jean Paul Belmondo. Zviřátka ho během zbytku dne nepotěší.

 

č.36 : Belmondo a recepce

 

Jedna v crazy stylu : Belmondo, fešný mládenec prošel přijímací halou a u vstupních dveří nechal ohlásit Johana, že přišel pan B. Společnost ztichla a obrátila své zraky ke stropu. Belmondo se již již chystal vplout do sálu tanečním krokem. Mrzelo ho však na společnost, že tak ztichla a obrátila své zraky ke stropu. Postál tedy ve dveřích a akumuloval energii. Pro ukolébání vyhazovačů naznačil odchod. Společnost zvolna nabírala dech, když tu se Jean Paul mistrně provedeným kotoulem vzad ocitl v jejím středu, skrčkou překonal vzdálenost dělící ho od stolu prohýbajícího se pod tíhou pochutin a nedbaje zděšeného kvikotu maršála Petaina sáhl po nejbližším vzdušném pyré, které vecpal po ruce stojící mademoseille Gisell za okázalý výstřih. Vytrhl ze svého značkového zápisníku bloku list a v rychlosti na něj naškrábal : TO MÁTE ZA TO, STUDENÍ ČUMÁCI! Posléze utekl, skrýval se před policií a žil z prodeje autorských práv na právě popsanou scénu.

 

č.37 : Belmondo, Karel Hála a Josef Bek

 

Bi-fy stál o Belmondovu přízeň, nebyl však ochoten tolerovat do očí bijící nepravdy. Jakmile zpozoroval, že strojená historka o Belmondově otcovství vůči kultu holé lebky získává u masového publika přílišnou oblibu, hodlal poukázat na nepřehlédnutelnou existenci zpěváka Karla Hály. Clipy s holou Hálovou lebkou dávaly v ČST již za Bi-fyho mlád, tj. v raných sedmdesátýchí. Bi-fy hodlal vybídnou Karla Hálu, aby veřejně demaskoval Belmondovy megalomanické sklony. Karel Hála však zavětřil ohrožení závětří, ve kterém si v 80.letech liboval a poštval na Bi-fyho svého osobního strážce Josefa "Pepíčka" Beka. Byla z toho pořádná mela, v níž si Bi-fy uvědomil, jak daleko má ještě k dospělosti. Belmondo si v raním Figaru přečetl, že v Praha je středoevropským BRONXEM.

 

č.38 : Belmondo a jeho životní heslo

 

Belmondo si odskočí mezi novináře a ti neváhají a zinscenují improvizovanou tiskovou konferenci. Reportér Večerní Prahy přikvačí s dotazem, jaké je Belmondovo životní heslo. Belmondo dělá, že upadá do rozpaků. Snaží se hovor přenést na jiná zajímavá témata zavánějící reklamními úskoky. Upíná se na myšlenku, že si hned odpoledne zakoupí v prodejně LUXUS bakelitové sluneční brýle. Protože však postupně sál utichá a nutně nastává dokonalé ticho, vydedukuje si, že je třeba odpovědět k věci. Pronese tedy největší banalitu, jaká ho napadne : "C'est la vie". Bi-fy doma zuří a hází po televizní obrazovce (ČST improvizovaně přenáší improvizované interview) shnilá rajská jablíčka, která den předtím zakoupil ve výprodeji na fotbalovém stadionu.

 

č.39 : Belmondo a ženy, které by byl ochoten milovat

 

Belmondo sedí přes den v houpacím křesle u rodinného krbu. Sedí, houpe se a kouří. Občas mu připadne divné, že tak sedí, houpe se a kouří u rodinného krbu a přitom ještě žádnou rodinu nezaložil. Mezi vdechy a výdechy vzpomíná na ženy, které by byl ochoten milovat. Zvedne telefon a zavolá Bi-fymu. Bi-fy, jak slyší o houpacím křesle, neváhá ani okamžik, sežene si taxi a jede za Belmondem, Jean-Paulem. Je mu však nabídnuta pouze rybářská stolička. Přesto ho můžeme po několik hodin sledovat, jak sedí naproti Belmondovy, trochu stranou rodinného krbu a plynule hovoří o ženách, které by byl ochoten milovat.

 

č.40 : Belmondo a Michel Galabru

 

Belmondo již řadu let nenatočil žádný velkofilm, protože chtěl dát šanci svým věčným dublerům. Dubleři však neprokázali žádné osobní kouzlo a francouzská kinematografie ztrácela nejen něco milionů francouzských franků ročně, ale úhrnem i dobrou pověst. Kapitáni francouzské kinematografie tedy za Belmondem vyslali Michela Galabru. Slovo stíhalo slovo v překotných salvách a Belmondo všechny Galabru-nabídky odmítl. Jeho dubleři konečně uvěřili své šanci a prosadili se v evropském i světovém měřítku. Jen Michel Galabru, unavený Michel Galabru si z této drobné příhody odnesl nevyléčitelné mindráky.

 

č.41 : Belmondo a ráno

 

Belmondo se jednoho jarního rána probudí a zjistí, že má modré nebe nad stropem své rezidence. Ještě je trochu unaven, neboť se miloval s JEAN SEBERGOVOU dlouho do noci. Bi-fy je již osprchován a okusuje konec verzatilky. Je vzdálen od svého idolu na tisíce kilometrů. Belmondo rozhrne závěsy a hledí do malebné dáli. Teprve za čas si uvědomí, že JEAN SEBERGOVÁ s ním již není. Takové zjištění ho pravda nepřekvapí, ale přesto cítí jemné rozladění. Bi-fy se jde podruhé osprchovat, neboť za toho jarního rána neví, co si počít se svým hříšným tělem. A tak žijí tito dva, každý ve svém teráriu a život jim ubíhá mezi prsty.

 

č.42 : Belmondo a Oldřich Nový

 

Je na světě mnohé tajemství. Pro Belmonda je tajemstvím, jak je možné, že muž typu Oldřicha Nového mohl kdy ztělesňovat ideál ženských srdcí. Oldřich Nový vytřeštěně hledí na proroka, který hlásá, že srdce moderní ženy 60.let bude rezervováno pro jakéhosi pyskatého Belmonda. Na Nový rok se na půdě novoročního galashow oba svůdníci setkají. Stojí proti sobě, ruce v bok, nezaměnitelný profil proti nezaměnitelnému profilu a našincům druhu Bi-fyho se na černobílé obrazovce ztrácí signál.

 

č.43 : Belmondo a dobro

 

"Činiti dobro", tak to řekla a zazněla to velmi libě. Bi-fy se táže, zdali lze něco takového myslet vážně. Kam až sahá dosah takových slov? Bi-fyho přítel Belmondo vyprávěl na jednom večírku, že existují i vypjaté životní okamžiky. Třeba podvečerní setkání s mužem chyceným do pavučiny existenciálního hnusu. Nebo setkání s líbezným děvčátkem, které vám rovnou do očí řekne, že karneval skončil a je třeba emigrovat… Co pak? Jak si pojmenovat dobro. Po čem lapnout a co nechat protéct mezi prsty. Bi-fy hledá škvíru, kterou by se mohl prosmýknout k USPOKOJENÍ. Ta škvíra se jmenuje DOBRÁ VŮLE. "C'est la vie", namalují na stěnu Bi-fyho bytu francouzští aranžéři.

 

č.44 : Belmondo a královehradečtí

 

Belmondo při svých toulkách po českých luzích a hájích navštíví vyhlášenou královehradeckou hospodu Stoletou. Poslouchá tam vyprávění z druhé ruky a hraje šupácké karetní hry. Když mu jakýsi královéhradecký punkie začne vyprávět historky až z třetí ruky a královéhradecký hippie mu nabídne zahrát si VOKO BERE, Belmondo se dopálí. Snaží se však udržet glanc, a tak se projeví pouze povýšeným úsměškem. Na to však celé osazenstvo Stoleté čeká. Punkie vycení zuby a prohodí Belmonda oknem, které smířlivější hippie nestačí včas otevřít. Belmondovi nezbývá než prásknout do bot a vrátit se na královéhradecko až po letech a s osobní ostrahou.

 

č.45 : Belmondo a velitel útvarů

 

Belmondo se opije kořalkou a vleze přes plot do kasáren. Potká mazáka a ten mu mechanicky uštědří mazáckou pochvalu. potká dozorčího vojenského tělesa a ten o přítomnosti nežádoucího cizince v střeženém objektu podá zprávu dozorčímu vojenské posádky. Ten bez meškání odvolá velitele útvaru z dovolené a odjistí si služební zbraň. Celá kasárna jsou na nohou. Chrastí zámky a startuje se technika. Belmondo posedává na velitelském stupínku a pokouší se ve větru zapálit GAULOISES. Jelikož se mu to nedaří, zhnuseně odchází. Velitel útvaru po návratu z dovolené svolá BO- RO (bojové rozdílení). Poslouchá hlášení důstojníků o mimořádné události. Hlásí jeden jak druhý : PŘIŠEL, VIDĚL, ZVÍTĚZIL. Pouze mazaný politruk se zatváří tajemně, vytáhne z kapsičky krabičku jakýchsi západních cigaret a poukáže tajemně na tři slůvka : VENI, VIDI, VICI.

 

č.46 : Belmondo a Olivie "XANADU" John

 

Belmondo má chuť do bláznění a tak si na večer zamluví Olivii "XANADU" John. Zatáhne ji do diskotékového baru s nevábnou pověstí. Tančí spolu a cítí vzájemné sympatie. Belmondo se své partnerky táže např. proč si vyholuje podpaždí, jestli zbožňuje své vrásky a co chce dělat, až zákonitě zestárne a bude z ní tuctová obluda. Olivie se směje zvonivým smíchem a z dlouhé chvíle Belmonda políčkuje. Bi-fy stojí skryt za závěsem a jen zvolna si dává dohromady všechny souvislosti. Jakoby shodou okolností jde o diskotékový bar pro americké vojáky, takže každou chvíli je možno čekat návštěvu z třetího světa. Pumový atentát na sebe nenechává obvykle dlouho čekat. Když se přes podnik přežene tlaková vlna, zašeptá Belmondo do Oliviina ucha sladké odhalení :"To byli lybijští falangisté, miláčku!"

 

č.47: Belmondo a uspěchaný student

 

Belmondo jde po ulici. Tu ho zastaví uspěchaný student a zeptá se ho v příslovečném chvatu, jestli chce poznat pravdu, která vede k věčnému životu. Belmondo po něm dle svého zvyku chce, aby se legitimoval. Uspěchaný student hovoří o překot a o Bohu, který nás všechny miluje, o spasení a o Božím soudu. Belmondo pokuřuje GAULOISES a drbe se na tváři. Student vytáhne z igelitky větší množství informativních tiskovin a snaží se je Belmondovi vecpat do záhybu svrchníku. Belmondo stojí jak solný sloup, ale to je jen známý vrcholek ledovce. Když napřáhne ruku, aby posléze uštědřil obtížnmu studentu ránu na SOLAR PLEXIS, cosi se stane a tu samou ruku mu už student kroutí. Belmondo vzlyká náhlou bolestí. Student si naučeným pohybem strhne masku z obličeje : "Já ti dám vytahovat se na Fantomase!"

 

č.48 : Belmondo a Sid Vicious

 

Belmondo stává občas ve foyeru pařížské Opery (pokud taková Opera foyer hodné toho jména má) a pozoruje výstředníky, kteří tam ze snobství docházejí. To, co je na jeho počínání zábavné, jsou jeho převleky pro tyto chvíle. Černé, dávno z módy vyšle brýle, falešné vousy, uzly na kravatě vázané přes hruď, zavádějící lulka a tvář schované za směsí N.Y.HERALD TRIBUNE a FIGARA. Šustění toalet dam pařížské smetánky způsobuje Belmondovy jakési jinak nedefinovatelné pocity vnitřní libosti. Nepsaný zákon tomu chtěl, že se jednoho dne v pařížské opeře objevila punková legenda Sid Vicious (ještě napolo živý). Přišel, aby zazpíval komerční píseň MY WAY a postřílel snoby sedící v prvních řadách hlediště. Jak tak Sid ve své napolo živosti plul foyerem, všiml si podezřelého chlápka zabořeného do směsi N.Y. HERALD TRIBUNE a FIGARA. Odpoutal se tedy s nevázaností sobě vlastní od kordónu svých osobních strážců a popošel směrem ke kreatuře. "FUCK OFF, YOU FUCKING ACTOR!" Pointy ta jeho produkce neměla ani za mák, a tak se Belmondo nebyl nucen Sidovi věnovat déle než je na prostý výprask nutné.

 

č.49 : Belmondo a konzuláty

 

Belmondo demonstruje před íránským velvyslanectvím. Za půl hodiny začíná demonstrace před somálským zastupitelstvím, ve tři se demonstruje před severokorejským konzulátem atd. atd. prostě je co dělat. Po ránu je třeba zajít k Albáncům. U íránského velvyslanectví má Belmondo vystátý důlek. Ale svět se vyvíjí tak rychle, že je třeba neprodleně před lybijské vyslanectví. A proč se nevmísit do vnitřních záležitostí libovolného státu z Východní Evropy? Není to o nic méně zábavné, tak proč to nezkusit! Kdyby jen Belmondo mohl, hned by na nějaký neposlušný stát uvalil hospodářské embargo či mu snížil dovozní kvóty, před očima celé politické reprezentace fyzicky zničil doložku nejvyšších výhod!. Když je Belmondo v Československu, chodívá s Bi-fym na podvečerní procházky Bubenčí, kde je jedno velvyslanectví za druhým. U všech ambasád jsou nástěnky s propagačními materiály. Belmondo nutí dělat Bi- fyho zeď, když loktem rozbíjí skleněnou výplň nástěnek a odlepuje obrázky. Z nich si pak ve svých apartmá dává dohromady série.

 

č.50 : Belmondo a M.Rust

 

19-letý Matthias Rust byl po svém zvláštním činu (letadlo CESNA na Rudém náměstí) propuštěn z věznice. Bi-fy a Belmondo měli na tváři široký úsměv a čekali před branami šatlavy. Rusta okamžitě zahrnuly svazkem satirických květin – rudých karafiátů. M.Rust pokýval hlavou a pravil, že svět má jen málo pochopení pro DADA. Belmondo ho konejšil upozorněním, že kdyby svět neměl pevný řád, nebylo by DADA. Bi-fy se přimlouval za "životodárnou sílu dadaistického přístupu k životu". Belmondo mu za tento slovní obrat uštědřil záhlavec. Rust měl hlad a tak ve chvíli nepozornosti svých přátel spásl svazek satirických květin. Belmondo, jak byl v ráži, uštědřil záhlavec i Rustovi. Rust mu násilí oplatil štulcem. Následovaly koňar, dvojitý nelson, karate mekong a pěsťák. Když pranice trvala příliš dlouho, pronesl Belmondo zázračné trojsloví : "C'est la vie!" Rust se pousmál a vyplivl zuby.

 

č. 51 : Belmondo a metoda

 

Slovo o metodě : začneme-li si s povídáním o Belmondě, pak si můžeme odpustit mnoho starostí. Belmonda jako takového není třeba tvarovat z nějakého prachu a nějaké hlíny. Belmondo je takzvaně zavedená firma. Slečně, co s ní popíjíte kávu, řeknete : BELMONDO a ona kývne hlavou, rozzáří se, nakloní se k vám. Chlapci řeknete Belmondo a hned je všude plno kuráže a zdravého chlapáctví. A kouře z GAULOISES. Belmondova firma se pyšní zavedenými, nezaměnitelnými konturami. Veškerou energii vyvinete jen na parazitování. A parafrázování. A pitvání se v detailech. A nahazování ozdobných štuků. Och, byla to trefa, začít si s povídáním o Belmondě.

 

č. 52 : Belmondo a plánovací kalendář

 

Na stěně visí plánovací kalendář a Belmondo si plánuje život na zbytek roku. Pondělí – JEAN, úterý – Anna, Středa – Bi-fy, čtvrtek – Jean-Luc, pátek – JEAN, čtvrtek – František Dibarbora, pátek – absint, sobota – Saturday night fever, neděle – nicota. Zamyslí se a pak vyškrtne z plánu položku Středa – Bi-fy a napíše Středa – neočekávaná dobrodružství. Se zálibou hledí na dokončené dílo. Jediné, čeho se obává je, že nebude dnes moci usnout,  protože se bude velice těšit na zbytek roku. Bi-fy má kalendář prázdný a jediné,

co ho hřeje, je, že tam zlatým písmem má zapsáno – STŘEDA – BELMONDO.

 

č.53 : Belmondo a děvčata

 

Belmondo vystoupil v Paříži z auta, nejblíže stojícímu děvčeti nadzdvihl sukni, až se jí na pařížském slunci zaleskly kalhotky, a zapálil si GAULOISES. Za čtvrt hodiny by měla přijít JEAN SEBERGOVÁ.  Bi-fy seděl v kině, sledoval ze svého přítmí Belmonda a držel mu palce. JEAN SEBERGOVÁ však na schůzku nepřišla. Belmondo nasedl do taxíku a odjel z místa činu. Zůstaly za ním hromady mrtvol. Bi-fy byl zoufalý z Belmondova smutku. Takto se přeci mýtus morálky nebuduje! Vyšel před kino, nadzdvihl nejblíže okounějící dívce sukni a dostal facku. "Přeci jen má ten život cenu", pravil Belmondo v županu a vykloktal hrdlo absintem.

 

č. 54 : Belmondo a Saul Bellow

 

Bi-fy se touží seznámit se Saulem Bellowem, protože v kritickém sloupku kulturní rubriky psali, že ten to s lidmi myslí dobře.  Bi-fy, když před spaním kouří a idylizuje svět, nazývá Bellowa Šavlem Bělovem a má pocit,  že jsou si bližší.  Když vstane,  koukne z okna a vidí,  že zneklidňující rámus venku působí Augie March. Augie March je postava uhnětená perem Saula Šavla Bellowa.  Snaží se levou nohou nastartovat bílou JAWu 250.  Když mu to nejde, jde od toho.  Když se mu daří,  túruje mašinu a tváří se jak úspěšný monarcha. Bi-fy porovnává tento skutečný zážitek s tím, co si o Augiem Marchovi přečetl. Naučení, které se odnesl, bylo : Vytrvej u toho, co se Ti daří, netrap se s tím, co se nedaří. "S pomocí Boží", dodává si pro sebe Bi-fy.  Belmondo spí v pensionu "Kapradí" naproti přes ulici. Když motorka řve již třetí hodinu noční, nesmírně se rozkatí, sbalí cestovní zavazadlo a za mohutného špačkování prchá směrem ku Paříži. Bi-fy tuší, že v tento den ho ochránila stopová znalost literatury.

 

č. 55 : Belmondo a životní styl

 

Bi-fy uvažoval o akceleraci a retardaci.  Belmondo tomu říkal dát si STOP-TIME v pravý čas a umět pak tu káru zase rozjet. Nemuset mít přeci v jednu chvíli všechno. Oba dva tento druh životního stylu považovali za umění.  Nejoblíbenější umělecký žánr,  který Belmondo a Bi-fy uznávali,  byl toho času životní styl. Každá doba si diktovala svůj životní styl.  XX. století se stalo zamotaným stoletím a býti renesančním se stávalo nedosažitelným snem opravdových bláznů. Belmondo byl za střihový přístup k životu. Bi-fy na tiskových konferencích s vyloučením veřejnosti prohlašoval, že uměním akcelerovat a retardovat lze retušovat nervové krize, které hubí našince XX. století. Kdekdo ho označoval za židovského škudlila. Volávali na něj: "Chlemtej život plnými hrstmi !" Bi-fy se však jen usmíval, protože věděl, že Belmondo v soudný den kývne jemu.

 

č. 56 : Belmondo a Humenné

 

Když v Praze, v Paříží, Acapulcu a Hongkongu začalo být těsno, vyjela si malá společnost do Humenného. I když Bi-fy vše zosnoval, o tom kraji věděl jen, že kromě Humenné se dá říci i Humejó. Na nádraží se vystoupilo a bylo se na kraji světa. Slovenští pijáci v nádražní restauraci vypadali nepřívětivě. Medvědi si již v lesích brousili kosy na Čehůny. Během dalšího průběhu výletu musel Belmondo podstoupit mnoho soubojů s medvědy brtníky a nebýt Old Shatterhandovy medvědobijky,  kdoví jak by to dopadlo. Malá společnost se přes všechny úspěchy v boji s medvědáři nakonec přece jen ještě zmenšila. Miou-Miou se zahleděla do očí východňárovi Slavovi a dnes kolébá malého Ferka Miou.

 

č. 57 : Belmondo a čekání

 

Belmondo v přestávkách mezi natáčeními vlastníma rukama uštrikoval odmódněné nákolenky a hodlal je věnovat JEAN SEBERGOVÉ. Za tím účelem ji pozval na schůzku. Za místo styku bylo vybráno malebné podloubí s chromovanými eskalátory. Čas – za pět minut pět.  Belmondo přišel o něco dříve, takže v 5.10 hod. stál na místě styku již 21.min. 32 sekund.  V tu chvíli ho už napadali myšlenky jako např. :  POZDĚ MŮŽE NA SCHŮZKU PŘIJÍT JEN IDIOT! Okolo prošel Bi-fy, který neviděl rád agresivní neurotiky. V malebném podloubí domu "U divého muže" doprodávali černobarevnou zmrzlinu.  5.18. Belmondo začíná přemýšlet o tom, zdali domluvil místo styku dostatečně výstižně. Dárek v kapse ho začínal pálit. Cuká mu ve víčku. Zmačká prázdnou krabičku GAULOISES. V 5.25 JEAN SEBERGOVÁ dorazila. "Vítej, milá ! Mám pro tebe dárek!"

 

č.58: Belmondo a personál československého pohostinství

 

Po jednom vydařeném podvečeru u hraběnky Aldoprattiové zašel Belmondo do československého pohostinství.  Protože byl Francouz,  tak si plynnou češtinou objednal malé pivo. Číšníka tato objednávka znechutila, protože byl z Československa. V Československu se vychází vstříc pracujícímu lidu a tak pracující (tedy i obsluhující) lid sere na zákazníka. Tentokrát se však zákazník jmenoval Belmondo. Nejdříve Belmondovi dlouho nic nenesli a pak mu přinesli,  považ milý čtenáři,  pivo velké. Belmondo Jean – Paul upozornil personál československého pohostinství,  že si byť ve stylu velkém objednal pivo malé. A oheň byl na střeše. Námět komunální satiry se rozrostl do těžko zvládnutelných rozměrů. Personál si v duchu burianovského voicebandu na Belmonda pěkně vyšlápl. Refrén songu zněl: "Uběhané nohy, nohy, k životu já ztrácím vlohy." Belmondo pobaveně vyslechl kabaretní výstup personálu československého pohostinství a do nejbližší tváře pak vychrstl obsah velkého piva. Personál zkoprněl,  takže Belmondo měl dost času požádat o Knihu přání a stížností.

 

č.59 : Belmondo a Korčnoj

 

Belmondo si pomyslel, že dost legrace by se dalo užít s šachovým velmistrem Korčným. Korčnoj ho svého času rozesmál,  když nařkl svého šachového soka Karpova ze SSSR,  že nosí dlouhé vlasy za tím účelem, aby skryl mikrofony instalované pro spojení s poradci do jeho uší.  Belmondo tedy nazul boty strašidelné a vydal se světa kraj za Korčným. Našel ho, tuším ve Švýcarsku, jak žije život nudného patrona s přehršlí antikomunistických zmateností v hlavě. A zároveň ho nenašel, protože přicestoval inkognito. Svět stejně neví, jak to tenkrát s Korčným bylo, protože Bi-fy v tomto ohledu zatemnil, co se jen zatemnit dalo . Bi-fy o Korčném do listopadové revoluce nikdy ani nic nečetl a tak si ho jen představuje.  Zbavuje se tak jakékoliv morální odpovědnosti. I s tím se dá žít.

 

č.60 : Belmondo a láska

 

Belmondo se bláznivě zamiluje. Nebo to byl Bi-fy, kdo se tak nemilosrdně zamiloval? Anebo oba ? A ještě jeden do druhého ? To by tak scházelo ! Naštěstí víme, že jeden žije ve Francii a druhý v Československu. Tak tedy Belmondo ! Myslí na ní ve dne v noci, má ho zcela ve své moci.  V noci rdousí polštáře, ve dne drtí pohledem náhodné kolemjdoucí.  Je v tom až po uši.  A Bi-fy ? Taky ! TAKY AŽ PO TY UŠI ! Láska jimi cloumá jak s polním chmýřím.  Chodí po světě a jsou zamilovaní, jak zákon káže. Dávno již opustili svá zaměstnání a místo svačinek počítají okna. Dávno již tomu ! Teď nemyslí na nic jiného, než na oči, ňadra, prdýlky a líčka těch svých milostnic. Celý svět jim závidí a oni jsou šťastní. Tak šťastní, že by to snad ani jeden druhému nepřál.

č.61 : Belmondo a pohádkový dědeček

 

Belmondo má jeden ze svých špatných dnů. Už ani práce v lese ho neuspokojuje. Táže se po opravdových hodnotách. Ale lišejníky mlčí. Mlčí i transparenty, alegorické vozy a pouťová fízlátka. Belmondo však neutuchá ve své zvědavosti a prstíčkem si ze země vyhrabe pohádkového dědečka. Posadí si ho na dlaň a optá se ho, cože jsou to ty opravdové životní hodnoty. Dědeček je však Rumun a nerozumí francouzsky. Belmondo s ním má trpělivost a tak se ho ještě optá v x světových jazycích. Dědeček je však hlava dubová a tak mu Belmondo začne spílat. Protože Belmondo je herec, tak dědeček, ač slovům nerozumí, brzy pochopí, oč běží. Usmívá se a ví, že ne nadarmo si vlezl před lidmi pod zem. Belmondo není dalek rouhání se.

 

č.62 : Belmondo a break dance

 

Belmondo jednou tak uprostřed šedesátých jde po ulici a kope si před sebou ještě nevymyšlenou rubbickovou kostku. Je hodně brzy po ránu, léto, ani neprší. Belmondo má utkvělou představu, že potká nějakého kámoše. Ulice mu však nikoho nenabízí. Belmondo tedy ztratí zájem o rubbickovou kostku a začne provozovat ještě nevymyšlený BREAK DANCE. Ulice je hned plná lidí. Černoši se zubí a tleskají do BREAK DANCE rythmu. Vychází slunce. Ani neprší. Na balkónech plápolá prádlo. Je ráno od Boha. Belmondo má hned kámošů plnou tornu. A to vše proto, že se včas naučil DANCE BREAK.

 

č.63 : Belmondo v rybím bufetu

 

Zvláštní, nepravděpodobná situace : Belmondo přijde do rybího bufetu a protože má právě po četbě, táže se prodavačky v rybím bufetu, zdali žije (tedy ona) svůj život v pravdě. Prodavačka s ledovým klidem opáčí, zdali si messieur něco přeje. Belmondo začne mít pocit, že je v Československu a tak svoji otázku zopakuje. Prodavačka má dojem, že si z ní ten chlápek utahuje nebo že si myslí, že snad není v Československu, a tak si z něj hodlá s profesionální zručností připravit rybí pochoutku. Náhle v něm však pozná Belmonda. Což radikálně změní situaci a tedy i běh vyprávění. V několika sekundách je z tohoto odhalení zcela prostoupena extází. Omdlévá. Křísí se. Omdlévá. Křísí se z posledních sil. Belmondo je otráven. Už ani neví, jestli je ve Francii nebo v Československu. Popularita je internacionální fenomén. Nepravděpodobné otázky jsou fenomén nechutně privátní. Belmondo zavolá Bi-fymu a pozve ho na fernet. Fernet má ambice stát se mezinárodním, tedy internacionálním pitím. A přitom je v něm cosi tolik privátního…

 

č.64 : Belmondo a večírek

 

Je po večírku. Belmondo stojí uprostřed pokoje a zamyšleně si mne hruď. Venku sněží. Všechno se to stmelilo do párů a teď to divoce souloží po okolních pokojích. Jen Belmondo neví, co s načatým večerem. U nohou mu sice leží něco krásek, ale to není to, po čem by prahnul. Stojí uprostřed pokoje a nevýslovně prahne. A mne si hruď. Má pocit, že takhle po ránu by se už měl vyznat ve svých touhách. V zamyšlení vytočí náhodné číslo a telefon zvedne Bi-fy, který žije v Československu. Bi-fy je moc rád, že se mu Belmondo ozval. Je sice hodně brzy ráno, venku sněží, Bi-fy bude muset zanedlouho do práce zatracené, ale Belmondův hlas – to je to, po čem ve snu prahnul. Belmondo se vychovaně představí, mne si hruď, poté zavěsí. Ani tohle nebylo to, po čem prahne. Venku stále sněží…

 

č.65 : Belmondo a Bowie

 

Bi-fy chroupe bramborové lupínky a sleduje Belmonda, jak si kupuje lístky na bigbeat. Za 1/4 hodiny vejde též do bigbeatového klubu. Dávají Davida Bowieho. David Bowie potvrzuje vysoký standart svého oblékání.  Ale zpívání mu toho večera moc nejde. Je na něm vidět, že se potýká s abstinenčními přízraky. Bi-fy tedy vyhodnocuje návštěvnost a přitom ze zvyku hledá Belmonda. Jakmile spatří jeho zátylek, mrskne po něm pohotově něco bramborových lupínků. Belmondo přijme tuto hru, ačkoliv ve tmě nevidí, kdo je jeho vyzyvatelem. Zpolíčkuje tedy preventivně určité penzum okolostojících. Strhne se mela, Bowiemu se rozesvítí zornice a konečně mu to začne zpívat. Koncert se vydaří, přinese finanční efekt a vejde do historie. A to vše jen díky Bi-fyho invenci. On totiž zná tajemství mechanismů.

 

č.66 : Belmondo a temná zákoutí

 

Belmondo se snaží setřást Bi-fyho v temných a křivolatých pražských uličkách. Utíká, schovává se v průjezdech, souká se pod auta, šplhá po střechách. Nikdy za sebe nenechá nikoho zaskakovat. Ve svém žánru je nepřekonatelný. Visí na okenní římse, cvičí na koni našíř, houpe se v korunách, plazí se mezi růžovými keři, naskakuje do rozjetých tramvají. Je spokojen, neboť má dojem, že svému dotěrnému druhu uděluje efektní lekci. Bojí se jen, aby školácký neúspěch Bi-fymu příliš nezamotal hlavu. Jde do československých Žlutých lázní, vystavuje na odiv svoji vypracovanou muskulaturu a prohlíží si sličné důchodkyně. Bi-fy přichází za 1/4 hodiny. Ruce v kapsách, párátko mezi zuby. Belmondo je ohromen a táže se Bi-fyho, jak je to možné. "Z tvého těla, milý příteli, čpí vůně GAULOISES na kilometry", odpovídá Bi-fy nevzrušen.

 

č.67 : Belmondo a Woody Allen

 

Belmondo se dloube na částech těla u příležitosti výstavy moderního umění. Občas postojí před artefaktem, většinou však korzuje a poplácává milovnice moderního umění po prcinkách. Bi-fymu připadá ve své přímočarosti nechutný. Najme si tedy za konvertabilní US dolar Woodyho Allena, aby Belmonda zesměšnil. Z Jean Paul Belmonda a Woody Allena, se však ranou osudu stanou nejlepší přátelé a pro Bi-fyho nenajdou za čas jiné označení než škádlivé "fucking bastard of his motherbitch". Bi-fyho to rmoutí, tak Belmonda a jeho přítele pomlouvá, kde může. Ale proti slavné dvojici, která má přístup do okázalých show s vysokou sledovatelností dlouho bojovat nedokáže. Stačí jedna Allenova kniha a jeden film s Belmondem, a Bi-fy je opět zbožňuje. Je to skutečný, nefalšovaný hlupák.

 

č.68 : Belmondo a Travolta

 

Jedna tklivá: Belmondovi se občas stane, že je po obědě sytý. 22.9.1987 se okolo dvanácté, tedy po obědě, stalo, že u dveří Belmondovy rezidence zazvonil Johny Travolta. S tím Travoltou je to na dlouhé a nudné vyprávění. Zchudl, odjel z U.S.A. a živil se v Evropě jako podomní prodavač pomády. Prostě cesťák, jeden z fucking dealerů. A teď byl úplně na dně. V jeho zdiskotékovatělém mozku se zrodilo přesvědčení, že kolega z branže ho ve srabu nenechá. Ne že by žebral, ale počítal s tím, že Jean-Paul zakoupí z přátelství asi kartón pomády. Travolta měl však v těch dnech jednu chybu. Byl permanentně hladový. A sytý hladovému nevěří. Belmondo coby bard komerční filmové produkce v hlubokých sedmdesátých pohříchu holdoval chutné a výživné stravě a pokroutek byl plný od hlavy až k patě. Jinými slovy : Belmondo Travoltu vyhodil, tak to bylo.

 

č.69 : Belmondo a scénografové

 

Belmondo přijde ke scénografům a řekne jim, že bude hrát na divadle. A že potřebuje špičkového scénografa, který by udělal scénu pro představení, do něhož bude Belmondo obsazen. Scénografové mu vyhoví a udělají mu scénu. Takovou scénu by Bi-fy Belmondovi opravdu nepřál. Zvláště né na veřejnosti. Veřejnost šuměla okolo, kroutila hlavou a sledovala, jak scénografové dělají Belmondovi scénu za scénou, výstup za výstupem. Kvůli neumytému nádobí, kvůli ohrané LP, kvůli nedopalkům GAULOISES na koberci, kvůli nemožnému účesu a vůbec kvůli všemu, na co si jen cholerik takhle na zavolanou vzpomene. Belmondo kroutil hlavou, tedy údivem kroutil, neboť to nebylo to, co požadoval. Zásadní problém byl, že jistí lidé ho již považovali za svého sponzora. Soud zasedal v úterý, těsně před vypuknutím skandálu s dotovaným ovocem.

 

č.70 : Belmondo a Marylin Monroe

 

Bi-fy jen jednou v životě spal s JEAN SEBERGOVOU a dodnes neví, jestli to nebyl jen sen. Přesto mívá za klidných říjnových nocí výčitky vůči Jean-Paul Belmondovi. V takových chvílích by se mu nejraději se vším přiznal, odvedl ho za ruku ke Šmejkalově ohradě a tam se nechal otloukat tenisáky. Nějaký pud sebezáchovy mu však nakonec vždy zabrání uvolnit stavidla Belmondovy žárlivosti. Večery ve dvou se pak zpravidla vydaří. Pijí spolu dlouho do noci a vzpomínají na Marylin Monroe. Belmondo říká, že to byl opravdu výstavní kus ženské. Bi-fy na výstavy ženských nechodí a tak záhadně mlčí. Poté rozlije ještě dvakrát kořalku.

 

č.71 : Belmondo a klobásy

 

 

Opékaná klobása chutná z těch dvou jen Belmondovi. Přesto si ji Bi-fy vždy dává s ním. Fascinuje ho, jak Belmondovy masité rty dokáží obkroužit tělo klobásy, a přitom ho to samé svoji živočišností odpuzuje. Občas úplně zapomene, že by se měl do klobásy zakousnout i on sám. Stojí a poslouchá, jak Belmondo s plnými ústy cedí : Ćest la vie ! Ćest la vie !" Neóny blikají a činí z obou tváří našich hrdinů příšery. Prodavač vuřtů a klobás se jich lekne a uteče. Belmondo využije příležitosti, opeče si mnoho klobás a postupně je pozře. Bi-fy si rukama zakrývá oči a bolí ho hlava z této podívané. Konečně zastaví u stánku policejní auto a dojde k ojedinělému zatýkání. Belmondo je druhý den propuštěn na kauci. Bi-fy stráví ve vězení dva dny. Je pohlavně zneužit a v jeho názorech na život nastane obrat.

 

č. 72 : Belmondo a Lou Reed

 

Belmondo šel přírodou a v patách mu šel Lou Reed. Hledali výtvarníky a výtvarníci zas hledali kvalitní plenér.  Když se shledali, Lou Reed začal beze slova obtěžovat výtvarníky rezavějícím otvírákem na konzervy.  Výtvarníci uskakovali a pištěli výtvarnickým blahem, protože na vlastní kůži pociťovali to, o čem dávno předtím četli v hudebním tisku. Květiny kvetly. Belmondo stranou hlavního dění preludoval v jazzových tóninách,  když tu mu nevyzpytatelný Lou aplikoval otvírák do hýžďového svalstva.  V takových chvílích ztuhne úsměv na rtech i větším frajerům, než je Belmondo. Belmondo tedy ztuhl po celém těle.  O to větší bolest pociťoval.  Výtvarníci si mezi sebou avšak mimo kontext příběhu špitali o sedmi divech světa. Lou Reed si pro sebe zamumlal, že něco bude na tom, že mu v Evropě přezdívají ZVRHLÍK.  Ekology s jejich ekologikou potěšilo, že plenér zůstal nepošlapán.

 

č. 73 : Belmondo a kopaná

 

Nazítří přišel Belmondo na dvorek a vůbec nebyl proti tomu zahrát si s chlapci a jejich hadráky kopanou. Četl totiž často rozhovory s Pány Fotbalisty a ti si stýskali po nezájmu dnešní mládeže o hru s hadráky. Na dvorku nikdo nebyl. Belmondo pokýval hlavou a řekl si, že jestli má někdo na tomhle všivým světě pravdu, pak jsou to fotbalisti. Napsal Bi-fymu, ať mu na tělo napíše scénář filmu, v němž bude hrát pravdomluvného fotbalistu. Bi-fy se zhrozil Belmondovy fundamentální ztřeštěnosti, ale potřeboval valuty a tak se dal do psaní. Uběhlo pár pátků. Belmondo se mezitím osobně poznal s Diegem Maradonou. Malý tlustý Diego pravil : "Hrdý Albion mne nemá rád, ježto jsem docílil branky rukou a tím vyřadil jeho chlapce z boje o titul." Belmondovi se líbila Maradonova upřimnost. Přesto však na kopanou shodou okolností zanevřel. Takže si Bi-fy mohl  svůj nedokořeněný scénář klidně strčit do šuplíku. V Praze se nedostatek valut stal čím dál tím zřetelnější.

 

č.74: Belmondo a černý a bílý papír

 

Kryptofilosofická : Belmondo zakoupil černý a bílý papír. Položil oba papíry vedle sebe a zahleděl se na ně. Zavolal Bi-fymu: "Ví můj přítel, co to je, když leží vedle sebe bílý a černý papír ?" Bi-fy se ztrápeně pousmál a po chvíli šeptl do sluchátka: "Kontrast." Belmondo zavěsil, neboť díky Bi-fymu pousmání věděl, že není třeba nic dodávat. Bílá bez černé a černá bez bílé nejsou nic. Když přišel podomní obchodník, uvedl ho do pokoje a posadil ke stolu, na němž ležel černý a bílý papír. "Přijímáte," optal se ho vyzývavě. Podomní obchodník nechápavě těkal rybím zrakem. "Heleďte, pane, tak buď tak", shodil se stolu bílý papír, "nebo tak!", zvedl bílý a shodil černý. "Jenže takhle to chodí po horách, a ne po lidech!", zaduněl Belmondův hlas. Obchodník dostal franky a myslel si o Belmondovi, že je podivín. Tato historka se v soukromých pařížských lycejích učila jako podobenství. Kdo má uši, slyš, kdo má oči, zři.

 

č.75 : Belmondo a diktafon

 

Belmondo si ve svém kalendáři všiml, že je sv. Bissariona a tak poslal Bi-fymu gratulaci. Ke gratulaci přibalil diktafon, na který Bi-fymu doporučil namlouvat onu svěží literaturu, kterou tento z rozšafnosti sobě vlastní sepisuje. Bi-fy se zhrozil a chtělo se mu zvracet při pomyšlení, že někdo své knihy namlouvá. Napsal Belmondovi dopis, kde mu 1) poděkoval za gratulaci, 2) nadával do západních ignorantů a lehkoživek, kteří netuší, co je to radost z tvorby. Belmondo dal jeho list k dispozici světovým agenturám. V západním tisku kolovaly pověsti o ignorantovi z Východu, který neví, že je třeba držet krok s dobou. Krok-doba-sun-autor-krok-doba. Alespoň tak si to Bi-fy představoval ve svých vzdušných zámcích.

 

č.76 : Belmondo a cpt. Close

 

Belmondo má zlý sen, v němž je mu hlava zabalena do černého praporu anarchie. Vzbudí se a nedůvěřuje nikomu a ničemu. Posedne ho myšlenka na osobní ochranu. Stráví celý den v rozjímání, zda si na tento úkol najmout Phila Marlowa nebo kpt. Klose. Nakonec se rozhodne pro druhého. Cpt. Close, jak si tento po vysídlení od Mazurských jezer dává říkat, žije na Pigale, v podnájmu u paní Koblasové a velmi si pochvaluje tamější jedlé kaštany. V Belmondových službách postupně zlikviduje mnoho padouchů tohoto neřestného světa. Posléze se mu znelíbí Belmondova morální dezintegrita a pokusí se o atentát na Belmonda. Bi-fy však svého francouzského přítele s nasazením života včas varuje. Cpt. Close vymění  na dveřích své OFFICE tabulku 'Close – private security' za jednoznačnější 'CLOSED – NEVERMORE OPEN', uvolní své bankovní konto a odcestuje do Jižní Ameriky. Belmondo má opět krásné a výpravné sny.

 

č.77 : Belmondo a telegrafisté

 

Belmondo má po ránu pocit, že o něj nezvykle dlouho nepečuje čtvrtá velmoc. Nahlásí tedy cestou faxu světovým agenturám, že je nespokojen s daným stavem věcí. Ba co víc – že hodlá přistoupit na uruguajská kola jednání o drobném skandálu z jeho soukromí. Telegraphisté jsou u svých telegraphů překvapeni, co že je to za chlápka, co je tak nespokojen. Jeden telegrafista má známého u stenografů a ten chodí s jednou postarší stenotypistkou a ta si maně vzpomíná, že půjde o toho Belmonda, kterému zanedlouho i slepice začnou dávat dobrou noc a po kterém už štěknou tak dva tři jezevčíci denně. Řízením osudu se zpráva o Belmondově erupci nespokojenosti dostane až k Bi-fymu, který se díky své nevšední fantazii právě dodělává na smrtelné posteli. Bi-fy je zhrozen daným stavem věcí. Pokouší se telegraphovat Belmondovi, že on na něj nezapomněl. Je však velice sláb. Myslí si, že ho z jeho bezmocnosti vysvobodí smrt. To se však přepočítal. V tomto díle nezemře.

 

č.78 : Belmondo a lesní záležitosti

 

Bi-fy sedí v kabině zaparkovaného kombajnu FORTSCHRITT. Je podvečer , Bi-fy je na hlídané. Hlídá lesa lem před zraky nepovolaných. V lese, kam mu byl za valutu umožněn přístup na 2 šedesátiminutové  hodiny, řádí devizový cizozemec  Belmondo. Všichni na okresu vědí, že starosta poslal do mlází své dcery, aby Belmondovi připomněly, že nejen houby , ale i věnečky lze sbírat v lese.  Belmondo je rád, že se liší od západních Němců, kteří do lesů chodí střílet medvědy. On si přál pouze, aby mu okres přidělil igelitku (jak odporné!) a rajón pro sběr hub. Stane se však, že potká jakési vesničanky a namísto hub náhle sbírá hubičky.

 

č.79 : Belmondo a Franz Josef K.

 

Belmondo potřeboval jednoho dne vyměnit franky za měkčí evropskou měnu na šest, a tak si zašel do banky, do CHANGE OFFICE. V otáčecích dveřích nastoupil do jedné a té samé kóje s mladičkým prokuristou Franzem Josefem K. FJK měl z nevyspání kruhy pod očima a chvěl ses nepřenosnými strachy jak králíček. Ani Belmondovi nebylo v té kóji s popsanou společností moc volno. Dveře se se skřípotem neotáčely. Belmondo si odkašlal. Židovský mladík FJK vyprostil z kapsy svého ošacení důtky a nabídl je Belmondovi. Belmondo jen povytáhl obočí. FJK si vyhrnul ošacení až nad prsa a přivřel oči. Šeptal slova, která již několik let hodlal říci svému otci. Konečně se dveře pohnuly. Belmondo vešel do bankovní haly jako ve snách. Kolkolem se vařil finanční svět.

 

č.80 : Belmondo a bulldog

 

Belmondovi nestačí jeden pes (baset) , tak si pořídí ještě březího buldoka. Vždycky, když přijde obtížen nákupními taškami domů, zavolá : "Hej, bulldog!" a v odpověď se mu ozve šťastný štěkot. Březí buldok a Belmondo si všemožně vycházejí vstříc. Baset je původem flegmatik, ale přeci jen mu přijde hloupé, že se musí s někým dělit o páníčka. Namíchá tedy březímu buldokovi jed do stravy a čeká, co to s ním udělá. Bohužel si v ten den vyvede na procházku krysí máma svá krysátka. Pomře mnoho krys, Belmondo odhalí basetovo farizejství a pokusí se jednoho ze svých drahých psů věnovat Bi-fymu. Bi-fy je však svobodné superego a nemá čas chodit v trapně brzkých hodinách venčit nějaké darované psy. Nakonec jednoho psa dostane JEAN SEBERGOVÁ a druhého Anna Karinová. Belmondo je stereotypem zasažený chlapec. Stereotypně zamilovaný kluk.

 

č.81 : Belmondo a sport v NDR

 

Belmondo si matně pamatoval, že na ZOH v Grenoblu (6O.léta) se hrávala moc zajímavá hra. V kolébce této hry se jí říkalo HOCKEY. V Československu měli tuto hru v oblibě. Belmondo tedy využil toho, že dělal ex offo tlumočníka výpravě divadla S+H (Spejbl + Hurvínek) a nechal se nezletilým čechoslovákem Hurvajsem pozvat na utkání Československo-Francie v ledním hokeji. V hledišti se nikoliv náhodou usadil vedle trenéra hokejové reprezentace NDR JOACHIMA Ziescheho (Starý internacionál NDR), který byl na zápase jako pozorovatel. Hokejisté NDR se na světovém fóru museli vždy ještě hodně učit. Slovo dalo slovo a J. Zietsche během utkání zasvětil svého po poznání toužícího souseda Belmonda do problematiky hokejového sportu v NDR. Belmondo kroutil nevěřícně hlavou. Tak úzká členská základna a přesto dokáže tým aspirovat na účast v skupině A mistrovství světa! "Dynamo Weisswasser…", učil Joachim Belmonda vyslovovat základní dvojsloví německého eishockeye. "Dynamo Berlin". Hurvínek se snažil popotahováním za rukáv upozorňovat na zajímavé momenty zápasu ČSSR-Francie, ale Belmondo měl toho dne oči a uši jen pro DDR-EIS-HOCKEY. Spejbl rozmýšlel o tom, proč se neženit.

 

č.82 : Belmondo a Josef Svoboda – snajper

 

Jedna natvrdo. Belmondo se svou nenapodobitelnou chůzí nasmahl na pražské letiště. V ruce třímal maketu coltu. Na mezinárodním letišti Orly by ho už dávno policemen sebrali, ale v československé Ruzyni vládla pohoda a pečlivě zdrátovaný mír. Zimní slunce prosvětlovalo letištní halu. Letadla přilétala a odlétala. Belmondo vyšel na vyhlídkovou věž a díval se, jak vítají Mohameda Kadáfího. O Mohamedu Kadáfím se říkalo, že je mezinárodní terorista a hlavně Ronniemu Reaganovi ležel v žaludku. Belmondo z klukoviny napřáhl ruku s coltem. Měl veliké štěstí, že snajper Josef Svoboda byl na jedno oko slepý (lékaře musel uplácet celé desítky let, aby jeho vadu neprozradili) a tudíž střela dum-dum nezasáhla Belmondovu hlavu-hlavu. Oprýsknuté zdivo však Belmonda

upozornilo, že to bylo tuhé až tužší. Raději se otočil a na podlomených kolenech odešel.

Nenapodobitelná chůze vyklopýtala za svým duchem až po několika časových okamžicích.

č.83 : Belmondo a baba Jevgenije

 

Holešovická jatka. Vzpomínka na podříznutá selátka. A dnes? Tržnice! Produkty země živitelky. Belmondo, právě obsazený do hororové upírské černé komedie, shání česnek a tak zajde do tržnice. Česnek nemají. Mají však bavlněná trička s potiskem, přívěsky s Vinetouem a blikavé videosponky do vlasů. Belmondo, ruce v kapsách, chodí okolo stánku baby Jevgenije a nakukuje jí přes rameno, jak se hýbají kšefty. Baba Jevgenije vzdychá chutí k životu a poulí na švarného jinocha upracované oči. Belmondo přistoupí k pultu a vybere si zvláštně obyčejnou, jinak těžko prodejnou sponku do vlasů. Když vyrovná účet, požádá babu Jevgeniji, aby si sundala šátek uvázaný učebnicově na babku. Baba Jevgenije ztuhne, ale šátek si sundá. Belmondo se nakloní přes pult a do stříbra jejích vlasů vetkne zakoupenou sponu. Baba Jevgenije nejeví známky života. "Ćest la vie, matičko…", praví Belmondo a mizí v tržni mlze.

 

č.84 :Belmondo a kajmanka supí

 

Aligátoři, pavouci, ropuchy, okurkový salát – to vše neměl v dětství Bi-fy rád. Melouny miloval! Ale pak se přejedl melounů a prozvracel noc. Nezůstala mu na tolik milované melouny ta nejhezčí vzpomínka. Zato začal věřit, že kromě kominíků a čápů přinášejí štěstí i pavouci. Československá státní televize mu také umožnila pohled na aligátory na kubánské aligátoří farmě. Aligátoři leželi jeden na druhém a tvářili se bojácně nebo poťouchle.  Bi-fymu se jich zželelo a z oblud se stali spolutrpitelé na trnité cestě životem. Okurkový salát začal jíst po dovršení 16-ého roku života (r.1978). Ropuchy jsou tak odpudivé! Ale po všem, co již bylo řečeno, jistě nikoho nepřekvapí, že jim Bi-fy jednoho dne (v dospělosti) vymezil tolerantní plácek v rohu svého srdce. Ovšem Belmondo, ten grandiózní štramák, kajmance supí její ošklivost nikdy neodpustil. Tolerance je stejně hodnotná jako morálka.

 

č.85 : Belmondo a Pán Bůh

 

Belmondo otrávil psa a vnikl do honosného sídla. Do jutového pytle shromažďoval kořist. Cítil se šťastný. Konec všem moralitám! Konec zábran! Všechen zlodějský mamon nacpe do propagace sexuální revoluce a do kurev! Bude to něco strašně senzačního! Belmondo řádil jak černá ruka. Vše podstatné v něm bylo od ďábla. Loupil jak stará svině. Bi-fy, hlava v dlaních jako obvykle, přemýšlel, co to do toho milého augusta vjelo. Byl takový vyrovnaný, na požádání vykuřoval z dýmek míru a teď?  Teď je z něj ZVÍŘE!  Belmondo si v návalu naduté opovážlivosti strhne z obličeje škrabošku a opovažuje se obořit na Pána Boha. Pán Bůh je nekonečný a jeho láska velká. Jeho slib svobody je břímě, které lidští Belmondové těžko snáší.  V duši vnímavé je  místo pro kocoviny.

 

č.86 : Belmondo a kazatelna

 

O čtrnáct let později : Belmondo vroucným hlasem kázal : "Je třeba dbát o svůj zevnějšek a čistotu svých názorů. Je třeba pociťovat zásadní náklonnost k sobě, neboť teprve pak je možné z této náklonnosti odkrajovat a krmit tímto šlechetným dortem své milované. Kdo ještě nepochopil toto základní přikázání, může peskovat svého bližního pomocí pojmů jako exhibicionista, narcis, sobec. V pravých okamžicích mu dávejme za pravdu, v nepravých však jeho omyl pranýřujme! Tak jsem řekl." Sestoupil pak z tazatelny a šel mezi lid. Lid utvořil špalír apokřikoval na něj : "Slavomane ! Megalomane ! Tlučhubo ! Lotře ! Mrzká zdechlino ! Příživníku !" Belmondo vyhledal družičky a hladil je po vlasech. Družičky se přiznaly, že nerozumí tomu, kdy je něco v pravý okamžik a kdy ne.

 

č.87 : Belmondo a Třebechovický betlém

 

Když bylo přátelství mezi Belmondem a BI-fym obzvláště pevné, pozval Bi-fy Belmonda na prohlídku Třebechovického betlému. Stáli tedy v Třebechovicích p. Orebem u betlému a kouleli očima. Belmondo ještě jako pravý Belmondo špulil rty. A kolébka se kolébala, velbloudi putovali, bednář tloukl obruče a parní stroje po stranách jesliček dodávaly celku na majestátu. Belmondo ve své upřímnosti nazval mistry tvůrce betlému za císaře pop-artového výrazu. Bi-fy mu v těch letech nebyl ochoten tolerovat žádné výstřelky, ale přesto souhlasil. Řekl si, že Andy Warhol by neměl vynechat Třebechovice z trasy svého posmrtného světového turné.

 

č.88 : Belmondo, Jimmy Carter A Caravan club

 

Belmondo se rozhodne campovat. Odjede tedy z Peříže v novém camping car do Camp Davidu. Je právě mimo sezónu, takže si může vybrat i na poslední chvíli luxusní místo ke campování. Seznámí se se sousedy, z nichž nejzajímavější mu připadá Jimmy Carter, tzv. mírový posel z CAMP DAVIDU. Louská burské oříšky, nadává na Ronnieho a vytváří dojem, že by mohl být v opozici. Z druhé strany má Belmůndo za sousedy členy československého caravan clubu. Mají slamáčky, velká břicha a dle západoněmeckých vzorů hrají celé dny líný tenis. Belmondovi už ti všudypřítomní čechoslováci lezou na nervy. Přesto je však rád, že má za přítele československého příležitostného poetu Bi-fyho.

 

č.89 : Belmondo a špína za nechty

 

Belmondo přemýšlel o apokalypse. Toto téma ho určitě vzrušovalo víc než nedbale dlouhý oharek jeho GAULOISES. Anebo tomu bylo naopak. To pořadí bůležitosti bylo možná prohozené. O tom se snažil ve své samotě přemýšlet Bi-fy. Bi-fy by se rád dostal Belmondovi pod kůži, ale nevěděl, jak na to. Vyhledával situace, v nichž se za určitých okolností mohl chovat jako Belmondo. I za těchto okolností však měl zážitky vpravdě Bi-fyovské a nikoliv Belmondovské. Ale mnohému se přiučil. Nikdy za to nepřestal být Belmondovi vděčen. Ani tehdy, když bude vědět, že ten jeho Belmondo má s Belmondem skutečným společnou jen špínu za nehty, mu bude vděčen. Ano!

 

č.90 : Belmondo a funebrácký orchestr

 

Bi-fy jednoho podvečera po válce ohledává mrtvoly, neboť si není jistý, zdali to opět nezemřel někdo z jeho blízkých. Přikládá mrtvolám sklíčko k ústům, aby viděl, jestli se neorosí. Lechtá mrtvoly na chodidlech, aby viděl, zdali je tato iritace nebude ponoukat k mrtvolně upřímnému smíchu. Po pravdě řečeno : Mrtvoly všechny jeho impulsy ignorují. Bi-fyho uklidňuje, že pokud některé mrtvoly za živa znal, pak jen povrchně. Belmondo stylizovaný do role citlivého mladého muže čeká před márnicí a kouří GAULOISES. Volá na členy funebráckého orchestru, ať si s ním zahrají ten slavný funebrácký mariáš. Funebrácký orchestr má však svých starostí dost. Bi-fy vevnitř ohledává a Belmondo venku kouří. Svět vypadá smutně.

 

č.91 : Belmondo a lodníci

 

Belmondo a Christian Dior přijdou na parník a jezdí po Vltavě. Lodníci Belmonda již při vstupu na palubu upozorňují, že nehodlají tolerovat jeho energetické přetlaky. Belmondo sklopí zraky a tváří se sklesle. Christian Dior dělá za zády lodníků nevhodné posunky. Bi-fy hryže jazyk, aby nevyprskl smíchy. Před Vranskou přehradou se loď otočí a Belmondo si svlékne sako. Zvolá: "Hej Hou Plnou Parou!" Trénovaní lodníci hbitě přiskočí a zacpou mu ústa roubíkem. Bi-fy vytáhne revolver a přiloží ho ke spánku kormidelníka: "RUCE PRYČ OD BELMONDA !" sykne mu do ucha. Kormidelníkovi se sevřou pěsti do bezmocného údivu. Lodníci znejistí a pustí Belmonda. Belmondo si odplivne, potlačí touhu použít mírnějších prostředků a oblékne si sako. Sedne si a do noci zpívá tu Sinatrovu : "Strangers In The Night…"

 

č.92 : Belmondo a Jelena Michajlovna

 

Belmondo potkal v jednom pařížském salónu Jelenu Michajlovnu. Michajlovna měla hluboké, tmavé oči a horkým dechem rozdmychávaný živůtek. Belmondo jen naprázdno polkl, když ji spatřil. Celý večer mu rozprávěla o gubernii, odkud pochází. "Šírá, dobrá země", říkala o Rusi. Belmondo obdivoval tu ženu, ale budila v něm hrůzu. Naklonil se k ní s úmyslem políbit její rety. Položila mu ruku na hruď a šeptem pravila :Miluji Vás, Jean-Paul, ale teď již, prosím, jděte. Jděte do salónu. Přijdu tam za vámi. Běžte…" Belmondo udiven vstal a poslušně odešel do salónu. Přišla tam za chvíli. Když pila tmavý čaj, třásla se jí ruka.

 

č.93 : Belmondo a čaj smlékem

 

Bify tojiž nemohl vydržet. Ukázal to již početnému davu svým spolužáků a spoluobčanů, ale hlodala v něm zvědavost, zdali by to zaujalo i jeho, Belmonda. Jemu, Bi-fymu, připadala celá ta procedura ohromující. Nejdříve si objedná. Poté hladí očima kavárenské hosty (znechuceně se odvracejí kavárenští hosté). Servírce netrvá vybavení jeho objednávky nijak dlouho. Staví před něj horkou vodu,sáček čaje, dva cukry a koflík s mlékem. On nejprve nechá louhovat čaj. Voda se barví ode dna. Do chuchvalců čajového inkoustu vsype cukr. Krystaly klesají. Jako finále nakloní nad sklenici koflík s mlékem a zcela se oddá pohledu na vláčnou difůzi. Ztratí ze zřetele kavárenské krásky a vychutnává vpravdě labužnicky celý úkaz. Na závěr zalomcuje lžičkou ve sklenici. Poté se otevře okolnímu světu (znechuceně se odvrací okolní svět). Tak toto hodlal ukázat Belmondovi.

Belmondo však v těch dobách byl zaneprázněn výchovou dcer.

 

č.94 : Belmondo a spor s firmou GAULOISES

 

Belmondo míval onehdy soudní stání  s firmou na tabákové výrobky GAULOISES. Tato firma žalovala Belmonda, že nedostatečně propaguje výrobky firmy GAULOISES. Na Belmonda byl vznešen požadavek, aby koncepčně zkracoval interval mezi zapálením dvou cigeret po sobě jdoucích. Dále firma GAULOISES požadovala, aby Belmondo nosil bavlněná trička s nápisy GAULOISES a slamáček se stuhou ve firemních barvách (bleděmodrá a bílá). Showbusiness se sápal po Belmondově "Já". Belmondo zaplatil sbor psychiatrů, aby svědčili, že není prosté mysli. Dále zaplatil lékaře, aby svědčili, že již nyní kouří až příliš. Také si zaplatil deset kartónů GAULOISES, neboť si samou nervozitou zapaloval jednu od druhé. Co vyhnal dveřmi, oknem se mu vrátilo. Celé noci z překouření cigaretami GAULOISES nespal a tak firma GAULOISES nakonec svojí žalobu rozumně stáhla.

 

č.95 : Belmondo a Acapulco

 

Bify se rozhodne skoncovat s idoly. Strhne se zdi Belmondův plakát. Belmondo, ač v Acapulcu, v tu chvíli bolestně škytne. Bi-fy devastuje svoji garsoniéru, neboť tuší, že je čas přestěhovat se do rezidence. Na kuráž pije bowli. Belmondo škytá, hledí do dálek, hřebelcuje svého arabského plnokrevníka a pije tequilu. Dny se mu krátí. Přesto však v sobě najde dost energie na to, aby protnul klid ovzduší švihnutím fetišistického jezdeckého bičíku. Bi-fy naloží do svého VW 1500 brouk všechny potřebné věci (pomádu, hřeben, knihy a učebnice, vodní lyže a lékáničku) a odjíždí do rezidence. Je mu lehounce smutno u srdce a tak vydá Kčs 125,-za láhev Fernet-Stock. Belmondo právě obdržel honorář za herecký výkon. Vypadá to,že se usmívá do sklenice s tequilou.

 

č.96 : Belmondo a XX.století

 

V U.S.A. kandidoval na presidenta Mickey Mouse a v Československu práskali na ONV telefonem, když je jacísi úředníci žádali o seznam kandidátů NF, kteří budou za týden zvoleni. V Polsku prodávali saka, která měla na zádech fosforeskující nápis : MICKEY MOUSE IS DEAD a v U.S.A. sloužili mši pro automobily. Ztřeštěné století atomu ! Belmondo věděl, že říkati banality jest lidské a tak říkal : "C est la vie !". Bi-fy neměl ponětí o tom, jak chutná sláva. Zděsil se vždy, když si uvědomil, kolik je v Číně registrováno obyvatel. Zrnko písku a atomové neštěstí. Bi-fy si držel hlavu v dlaních jako po již tolikáté. Jen pošetilec by chtěl nazírat svět v jeho totalitě.

 

č.97 : Belmondo a pštrosi

 

Vrtné soupravy se vypínají k nebesům. Texas, Kuvajt, moře. Slunce zapadá nad Atlantidou. Bi-fy se již poučil a ví, že všechno se dá říci na sto způsobů. Přesto by si chtěl najít děvče, které by bylo jen jedno jediné. Má však pouze Belmonda a ty jeho věčné ztřeštěnosti. "Ty bláznivej věčnej kluku", říkají Belmondovi lidé a on se pak potýká se smíšenými pocity. Je to normální kluk, obyčejný chlapík. Snad jen, že se jmenuje tak báječně – BELMONDO. A s tím se už musí něco provádět. To nelze jen tak nechat ležet ladem, takovou hřivnu. I přes to všeurčující zvukomalebné jméno se Belmondovi občas stane, že i ví, o čem mluví. Radši však má ten pocit, že ho JEAN SEBERGOVÁ zahrabává do teplého písku. Šprýmovní, nepředstavitelní pštrosi vykukují za dunami a nezbývá jim, než JEAN SEBERGOVOU v jejím úsilí povzbuzovat.

 

č.98 : Belmondo a únava

 

Belmondo je unaven společenskou objednávkou. Chse byt sám a hlavně svůj. Chodí nervózně po bytě a vysmívá se pozlátku showbusinessu své doby. Bi-fy ho následuje krok za krokem, tváří se vážně a snaží se pochopit, oč tu vážně běží, oč běží pod všemi těmi slovy. Říká si s Belmondem : "Ćest la vie" a tuší, že by mu tahle slova měl někdo kongeniálně dabovat. Ve chvíli, kdy Belmondovi připálí GAULOISES takovým způsobem, že ohrozí čísi přerostlý vlas, má pocit, že mnoho z toho mála, co se nabízí, je ztraceno. Zoufá si. Belmondovi je Bi-fyho stav záhadou a tak k němu přistoupí a bez jakéhokoliv odkašlávání praví : "Ćest la vie." Taková je pravda o těch dvou velikánech naší epochy.

 

č.99 : Belmondo a žal JEAN SEBERGOVÉ

 

Belmondo šeptem roznese, že Jean-Luc Godard opustil Annu Karinovou. Ačkoliv světová veřejnost ví, že B. sleduje postranní zájmy, nenechá na Godardovi nit suchou. Belmondo se hbitě dvoří Anně Karinové, což JEAN SEBERGOVÁ kvituje s povděkem. Konečně ji ten otrapa s masitými pysky přestane otravovat. Ale za čas zjistí, že jí jeho výstřednosti chybí. Potajmu žmoulá záclonovinu a vzpomíná na Belmonda & jeho klukoviny. Je to přeci od něj sprosté, že ji nechává v noci tak samotnou. "Ćest la vie", dostane se jí uklidnění cestou kurýrní služby.

 

č.100 : Belmondo a vlastní stín

 

Belmondo tančil ulicemi velkoměsta. Byla noc. Belmondo vrhal stín. Ve stínu se skrýval veškerý potenciál Belmondovy osobnosti. Bi-fy zaujal pozici v blízkosti Belmondova stínu. Měl tak lepší příležitost bez většího vypětí loupit v hájemství Belmondova stínu, v hájemství potenciálu Belmondovy osobnosti. Byla to nebezpečné jen co by se za nehet vešlo. Bylo to spíš krásné a povznášející. Bi-fy měl jedinou touhu. Pohovořit o uspořádání světa. Do hovorů takto tematicky laděných  je třeba pouštět se s formálním štítem. Bi-fy bral Belmonda jako štít i jako privátní návod. U Belmonda, pokud byl dobře naskicován, byl klíč k branám. Ve stínu Belmonda nalezl poklad nejeden pošetilec.

 

č.100 + 1 : Závěr seriálu a Belmondo

 

 

Venku hustě chumelilo, když se Bi-fy dal do psaní dopisu. Psal :

Vážený pane Belmondo,

co jste vlastně myslel tím svým PLUM PLUM TRALALA? Myslím, že býváte až příliš rychle u konce s dechem. Postrádám u vás větší důslednost. Chtělo by to být vytrvalejší a pevnější v názorech. Víte?

                     S pozdravem

                                 Bissarion Murfy

 

Co : Jean-Luc Godard, + Francois Truffaut

 

Belmondo si za pár let dopis přečetl. Nechal plynout čas a světovým agenturám po kapkách  dává v časech okurkových sezón k dispozici náznaky prohlášení, že nemá Bi-fy rád. Bi-fyho tedy nikdo nemá rád. Ale on Belmondo upřímně zbožňuje. V dálce zaklaply dveře. Je čas hledat manželku.

 

 

ROZPRAVY O BELMONDĚ

 

čili

 

100+1 cvičně autorizovaných songů

z prostředí lidské nedokonalosti

 

        

 (konspekt z dějin nezapomenutelného přátelství)

 

 uplatněno ve výběrové řadě KONZULTACE, INZULTACE A SLZY RADOSTI

 

SOUHRNNÁ A KOMPLEXNÍ DEDIKACE :                        

napřídi : Markétě D. na zádi : mlčenlivému mimu Davidu Ducku (neboť on to byl, kdo chirurgickým řezemsvých ostrých gregarií uvolnil proud Autorovy výmluvnosti), na levoboku :Lucii Č., na pravoboku : Autorovu bratru

u plum plum tralala kormidla : J.P.Belmondovi,

                                                 příteli, který

                                                 je vinen světem

 

 

 

Komentáře

Subscribe to our mailing list

Jméno Email
/* ]]> */