Nakladatelství

BIGMAG Cover

BIGMAG – jiné časopisy v Česku po r.1989

BigMag je přehlídka časopisů, které jsou jinak hůř k nalezení, protože nikdy nebyly na stáncích ve výšce očí. Nejspíš nebyly na stáncích vůbec a do třídy je nosili cool spolužáci. Některé vyšly jen jednou, jiné měly celá léta jen pár okopírovaných listů, další zplodily známé novináře a fotografy nebo je ukazují v učebnicích designu. Všechny jsou ale originálním důkazem něčí vášně destilovat aktuální dění a opakovaně komunikovat se světem kombinací textu a obrazu na papíře. Iniciátoři projektu Bohumil Vašák, Aleš Najbrt (Studio Najbrt) a Michal Nanoru (Živel) se domnívají, že takové vášně je třeba pěstovat a dokumentovat. V roce 2007 proto vytvořili platformu, kde mohou tvůrci „jiných“ časopisů dát o své práci vědět svým potenciálním fanouškům, konkurentům, ale třeba i akademikům a sběratelům. Databáze do velké míry závisí na samotných autorech, vydavatelích nebo čtenářích, kteří v ní můžou jednoduše založit profil svého časopisu a upozornit na počin, který čas nebo prostor zatím hendikepovaly. Stránky BigMag.cz umožňují nahrávání obrázků, což je pro prezentaci časopisu to nejdůležitější.

Cílem projektu je poskytnout kontext pro informované uvažování o situaci a budoucnosti tisku vytvořením reprezentativního zdroje ukázek, často obskurních nebo těžko dostupných, od pozapomenutých pokusů po spontánní tvorbu amatérů. Databáze sledující „nezávislé“ časopisy má zvláštní význam v době, kdy ještě slepí přecházíme od tisku k médiím adekvátnějším naší společenské situaci. Jako rekapitulace a hold pestrosti názorů, estetik a životních stylů a roli, kterou regionální nebo zájmové tiskoviny plnily v době předinternetové. Ale taky jako poodhalení kořenů bloggingu, uživateli vytvářeného obsahu či online občanské žurnalistiky a inspirace pro vývoj digitálních médií.

Stránky BigMag.cz jsou stále se vyvíjejícím neformálním průsečíkem, živou databází usnadňující orientaci v alternativní časopisecké produkci v Česku po roce 1989. Vedle toho slouží jako základ dalších projektů – ve spolupráci s Moravskou galerií vznikla stejnojmenná výstava v rámci Bienále Brno 2010. Její pokračování právě probíhá vCentru současného umění DOX v Praze, kde kurátorský výběr téměř šedesáti zevrubně představených časopisů doplňuje sekce věnovaná zinům. Databáze nemá omezení a zvěčňuje časopisy ve „vyhledávatelném“ digitálním světě, výstava pak fetišisticky vyzdvihuje pečlivě vybrané ohmatané výtisky: časopis je totiž nutné osahat, otáčet s ním a někdy k němu i přivonět.

Komentáře

Subscribe to our mailing list

Jméno Email
/* ]]> */